Zieleń, naturalne materiały i polskie marki - na to postawili architekci Paweł Pałkus i Kuba Kasprzak z pracowni PIK Studio podejmując się zaprojektowania odświeżonego lobby wrocławskiego biurowca West Forum Business Centre.
West Forum Business Centre to wrocławski zespół budynków biurowych powstałe ponad dekadę temu. Właściciel kompleksu, firma TFG Asset Management, postanowił podnieść standard budynku, powierzając zadanie stworzenia projektu foyer recepcyjnego i uwspółcześnionego lobby pracowni PIK Studio, z którą inwestor współpracował już przy okazji Stratos Office Centre w Warszawie.
– Kompleks budynków West Forum wymyślamy na nowo. Zależy nam aby był postrzegany jako miejsce przyjazne środowisku, tworząc harmonijne i otwarte miejsce pracy dla naszych najemców. Aby sprostać tym założeniom musieliśmy kompletnie zmodernizować główny hol budynku, który do tej pory nie był specjalnie przyjazny – wyjaśnia Anna Fijałkowska, CEO Office & Hotel Portfolio, TFG Asset Management.
Inwestorowi zależało na tym, aby w budynku pojawiła się zieleń i naturalne materiały. W oparciu o jego oczekiwania, architekci postanowili pójść o krok dalej i nie tylko wprowadzić do wnętrz zieleń, ale uczynić z niej główny motyw projektu. I tak główne skrzypce w nowej aranżacji wnętrz gra chrobotek, którego wybór, jak wyjaśnia arch. Paweł Pałkus, nie był podyktowany jedynie jego walorami estetycznymi, ale również cennymi właściwościami, pomagającymi stworzyć we wnętrzach zdrowy mikroklimat.
– Chrobotek zwany reniferowym działa jak naturalny filtr powietrza. Pochłania toksyny i oczyszcza powietrze z cząstek kurzu. Dzięki tym właściwościom, mech islandzki ma działanie antyalergiczne – wyjaśnia architekt. Architekci zdecydowali się na całkowicie porośniętą chrobotkiem ścianę na tyłach recepcji oraz jego niewielkie połacie w części lounge. Zielone akcenty dopełnili naturalnym dębem, Tutaj przyjął formę efektownych przepierzeń, które posłużyły jako praktyczny element organizujący przestrzeń.
– Projektowanie zaczęliśmy od narysowania nowego układu funkcjonalnego. Na wejściu stworzyliśmy nową strefę loungową, gdzie klienci i goście mają przestrzeń wspólną, mogą prowadzić nieformalne spotkania bądź odpocząć od pracy. Strefy te postanowiliśmy wydzielić zielenią, i tu padł pomysł na stworzenie drewnianych przepierzeń, w które wkomponowaliśmy zieleń – relacjonuje arch. Paweł Pałkus.
Przestronne, około 300-metrowe lobby z wysokim na 3 metry sufitem pozwoliło architektom na dosyć dużą dowolność w doborze kolorystyki bez obaw o wizualne przytłoczenie pomieszczenia. - Doszliśmy do wniosku, że dobrym kontrastem byłoby zastosowanie ciemniejszych barw i tutaj powstał pomysł na stworzenie antracytowej lady recepcyjnej, która w przekroju ma wklęsłe kanele. Podobnie podkreśliliśmy słupy konstrukcyjne, matowy antracyt i detal dodaje charakteru konstrukcji - mówi Paweł Pałkus.
Całość projektu dopełniają meble i oświetlenie polskich marek, po które Paweł Pałkus i Kuba Kasprzak zawsze chętnie sięgają w swoich projektach. W lobby znalazły się soft seatingowe meble marki Comforty oraz stoliki kawowe i filcowe fotele spod szyldu UME. Przytulny, domowy klimat buduje eleganckie oświetlenie – również polskiego producenta.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Właściciel, Architekt Arco
Partner, Architekt Dedeco
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes, Architekt AP Szczepaniak