×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zmarła Jadwiga Smykowska - artystka, mistrzyni drzeworytu sztorcowego

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2017 16:33
Zmarła Jadwiga Smykowska - artystka, mistrzyni drzeworytu sztorcowego
fot. unsplash

Jadwiga Smykowska, artystka, której międzynarodową sławę przyniosły mistrzowskie drzeworyty sztorcowe, zmarła po długiej chorobie w sobotę w Cieszynie (Śląskie) – poinformowała w poniedziałek Galeria Bielska BWA.

REKLAMA

Jadwiga Smykowska była niezwykle wszechstronną artystką. Zajmowała się grafiką, malarstwem, rzeźbą i rysunkiem. Zasłynęła jako twórczyni prac wykonywanych techniką drzeworytu sztorcowego. Brała udział w wielu prestiżowych wystawach i konkursach krajowych oraz zagranicznych, w których otrzymywała Grand Prix i pierwsze nagrody, m.in. w Mediolanie i Fryburgu. W 1979 r. została laureatką najwyższej światowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii za tryptyk "Pod Twoją obronę".

Smykowska urodziła się 1 marca 1945 r. w Czeskim Cieszynie. Studiowała na wydziale grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha i grafiki prof. Witolda Chomicza w 1971 r.

W latach 1972-1975 prowadziła pracownię drzeworytu w ASP w Krakowie na wydziale grafiki w Katowicach, a w latach 1974-1980 pracownię druku wypukłego w Instytucie Kształcenia Plastycznego w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Artystka swoje prace prezentowała na wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Australii, Szwecji i wielokrotnie w Niemczech. Jej dzieła posiadają m.in. zbiory w Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, muzea w Cieszynie, Bielsku-Białej, Katowicach, Lublinie i Szczecinie oraz Fryburgu i Norymberdze.

- W kolekcji sztuki Galerii Bielskiej BWA znajduje się 19 drzeworytów sztorcowych autorstwa Jadwigi Smykowskiej, m. in. +Pocieszycielka strapionych+ z 1977 r., +Sacrum. Pamięci mojego ojca+ z 1986 r. oraz +Trzecia część nocy+ z 1989 r. Galeria zaprezentowała jej prace podczas Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizulanych w 2007 i 2011 r. - poinformowała Beata Zamlewska-Pałyga.

Jadwiga Smykowska należała do Związku Polskich Artystów Plastyków i Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. W 2010 r. artystka otrzymała nagrodę zarządu okręgu ZPAP w Bielsku-Białej za całokształt pracy twórczej.

Artystka spocznie w środę na cmentarzu komunalnym w Cieszynie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie