Znany architekt projektuje dla EmpikuPropertydesign.pl - 12-01-2017 15:20


Właśnie ogłoszono nominacje do bestsellerów Empiku 2016. Od tego roku gali rozdania nagród dla najpopularniejszych tytułów w kulturze będzie towarzyszyła statuetka zaprojektowana przez Jana Strumiłłę i Tymka Jezierskiego. To wyjątkowy przedmiot, który mimo powtarzalnej formy, za każdym razem jest inny.

Artyści podkreślają, że zależało im, aby nagroda była unikalna i nieco inna każdego roku, stąd zastosowanie naturalnego materiału – drewna. Dzięki temu, że każdy kawałek drewna jest jedyny w swoim rodzaju laureat wielu edycji Bestsellera będzie miał na półce rząd statuetek, które choć podobne do siebie, zawsze będą się różniły rysunkiem słojów. Twórcy co roku chcą wybierać inny rodzaj i kolor drewna, aby trofea w każdej edycji wyraźnie się zmieniały. Zastosowanie drewna sprawiło, że nagroda jest przyjemna w dotyku, ciepła, a jednocześnie szlachetna. Elementy z polerowanego mosiądzu dają statuetce trochę bliku – błysku światła koniecznego dla nagrody.

Autorzy przyznają, że wyzwaniem był kształt apostrofu – symbolu identyfikacji Empiku, który miał pojawić się w projekcie nagrody. Apostrof ma ostrą dolną krawędź i powinien wisieć w powietrzu. Gdy był traktowany jako pełna bryła to zawsze pojawiał się problem połączenia go z podstawą. Rozwiązaniem okazało się potraktowanie apostrofu jako negatywu, czyli odpowiednio ukształtowanego otworu. – Projektując, musieliśmy wczuć się w role wręczających statuetkę i laureatów. Testowaliśmy różne sposoby trzymania nagrody, podnoszenia jej w geście tryumfu. Zaprowadziło nas to do celu – zaprojektowania nie tylko nowego przedmiotu, lecz raczej stworzenia nowego doświadczenia, powiązanego z dotykiem, ruchem scenicznym, gestem. To właśnie było najbardziej ekscytujące. Chociaż mamy w pracowni liczne prototypy to w pewnym momencie sam zapragnąłem otrzymać taką statuetkę podczas gali. Gdy to sobie uświadomiłem, to wiedziałem, że nam się udało – mówi Jan Strumiłło. Duet miał też okazję współpracować przy zaprojektowaniu statuetki przyznawanej od 2013 roku przez PSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych.

Empik często zaprasza do współpracy polskich artystów. Identyfikację wizualną festiwalu literackiego „Apostrof” zaprojektował Tymek Borowski, kolekcje specjalne są ilustrowane pracami młodych grafików, m.in. Bożki Rydlewskiej i Aleksandry Cieślak.