REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 kwi 2020 13:10
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Ege to duńska marka wykładzin obiektowych, funkcjonująca od 1938 roku. Celem Ege jest produkcja wyłącznie z odnawialnych materiałów, bez negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie i środowisko; produkcja bezodpadowa oraz prowadzona z wykorzystaniem w 100 proc. odnawialnej energii. W 2019 roku w produkcji wykładzin Ege wykorzystano aż 1588 ton przędzy z recyklingu oraz 38 milionów plastikowych butelek, fot. mat. Carpet Studio
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko

Niewielu zdaje sobie sprawę, że średnia dzienna produkcja śmieci na jednego mieszkańca Ziemi to 800 gramów. Pomnóżmy ten nieprzesadnie ciężki pakuneczek przez 365 dni i przez ilość mieszkańców naszej planety. Otrzymamy oszałamiający wynik 2 miliardów ton odpadów, które produkujemy jako gatunek każdego roku. Co gorsza, tendencja jest wzrostowa. Podobnie tragiczne pokłosie niesie eksploatacja nieodnawialnych surowców, które kończą się nieubłaganie i wyczerpią się całkowicie w ciągu ok. 20 lat – ale zanim to się stanie, ekstensywny proces wydobycia zrujnuje ponad 30 proc. powierzchni Ziemi, czyniąc ją niezdolną do zamieszkania. Co możemy zrobić, by zatrzymać ten przerażający sprint w stronę przepaści?

REKLAMA

Odpowiedzialne wybory

Ziemia jest naszym najcenniejszym zasobem. Obowiązkiem każdego z nas jest dbanie o to, by nasza planeta pozostała przyjaznym miejscem dla pozostałych elementów ekosystemu, a także kolejnych pokoleń. W jaki sposób te wybory mogą znaleźć odzwierciedlenie na polu architektury i wyposażania wnętrz? Prezentujemy lokalne, europejskie marki, które podejmują starania, by ich rozwój i oferowane przez nie produkty nie miały negatywnego wpływu na środowisko i użytkowników od etapu produkcji, przez użytkowanie, po utylizację.

Domknięcie pętli. Odnawialna energia i bezodpadowa produkcja w Ege Carpets

Ege to duńska marka wykładzin obiektowych, funkcjonująca od 1938 roku. Jej założyciel, Mads Eg Damgaard, był filantropem o niezwykłej intuicji i wrażliwości środowiskowej. Zarówno do samego produktu, jak i sposobu jego powstania podchodził w sposób innowacyjny i wizjonerski. Jego filozofia pozostała w Ege do dziś i wyznacza kierunek rozwoju marki.

Celem Ege jest produkcja wyłącznie z odnawialnych materiałów, bez negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie i środowisko; produkcja bezodpadowa oraz prowadzona z wykorzystaniem w 100 proc. odnawialnej energii. Woda pozostała po procesie produkcji utrzymuje standardy wody pitnej. Ege wykorzystuje podkład Ecotrust, wykonany z poddanych recyklingowi plastikowych butelek, a niektóre kolekcje wykładzin produkowane są z przędzy Econyl, pochodzącej z przetworzenia zużytych sieci rybackich i innych odpadów przemysłowych.

W 2019 roku w produkcji wykładzin Ege wykorzystano aż 1588 ton przędzy z recyklingu oraz 38 milionów plastikowych butelek. Na całym świecie zużywany jest 1 milion butelek co minutę.

Ege i Cradle do Cradle

Ege Carpets otrzymał na początku 2020 roku dla wszystkich swoich produktów niezwykle wymagający certyfikat Cradle to Cradle Certified. Ege osiągnęła 100 proc. certyfikowanej produkcji w ciągu niecałych 5 lat, co czyni ją pierwszą na świecie w kategorii dynamiki wprowadzenia standardów zrównoważonego rozwoju. Strategia Ege na kolejną dekadę obejmuje intensywną pracę nad wprowadzeniem w życie kolejnych trzech spośród Celów Zrównoważonego Rozwoju Narodów Zjednoczonych (czysta i dostępna energia, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja oraz życie pod wodą). 

Cradle to Cradle to certyfikat nadawany przez instytut założony w 2010 roku przez Williama McDonough’a i dr. Michaela Braungarta. Siedziba Instytutu mieści się w Oakland w Kalifornii. Zadaniem organizacji – w realizacji którego certyfikat jest znakomitym narzędziem – jest inspirowanie przemysłu i producentów do postępowanie zgodnie z założeniem cyrkularnej gospodarki. Produkty poddawane procesowi certyfikacji podlegają sprawdzeniu w obszarze kondycji (zdrowia) surowca, jego ponownego wykorzystania, odnawialnej energii i zarządzania emisją, zarządzania zasobami wodnymi oraz społecznej uczciwości. Od początku istnienia programu na liście certyfikowanych produktów znalazło się ponad 600 pozycji z 30 krajów na całym świecie.

Trwałość jest eko

Jak głosi chętnie cytowane przez ekologów powiedzenie, najbardziej ekologiczny produkt, to ten niewyprodukowany. Zgodnie z tą myślą, należy poszukiwać rozwiązań jak najbardziej trwałych. Jednym z producentów, oferujących produkty o spodziewanym okresie funkcjonowania wykraczającym poza standard, a wręcz – dożywotnim – jest Amtico. Ta brytyjska marka jest prekursorem technologii LVT i od ponad 50 lat dostarcza okładziny podłogowe, które są piękne, ale przede wszystkim trwałe. Amtico jako jeden z niewielu producentów paneli winylowych oferuje dla swoich produktów wyjątkowo długą gwarancję, dla niektórych obejmującą aż 20-letnią gwarancję. Na tym nie koniec. Produkcja paneli jest projektowana w ten sposób, by ograniczyć odpady produkcyjne, a żywica PCV używana do produkcji miała niską zawartość chlorku winylu. Wszystkie produkty Amtico są certyfikowane pod względem emisyjności lotnych związków organicznych.

Łańcuch dobrych zdarzeń

Wszyscy musimy być zaangażowani w działania na korzyść poprawy jakości środowiska; nie tylko my sami, ale skrupulatnie wybrani przez nas partnerzy biznesowi. Zarówno Ege, jak i Amtico dobierają dostawców w sposób niezwykle drobiazgowy, według klucza odpowiedzialności społecznej i środowiskowej.

Econyl, czyli od śmieci do wykładzin

Nylon 6 – to rodzaj nylonu produkowanego z odpadów przemysłowych, takich jak zużyte sieci rybackie i inne odpady syntetyczne, które podlegają regeneracji. Znaczenie procesu produkcyjnego Econylonu nie kończy się na procesie pozyskania surowców do jego produkcji – czyli de facto wykorzystaniu śmieci. Jego znaczenie dla ekologii i środowiska jest znacznie głębsze. Mianowicie zużyte produkty wykonane z Econylu mogą być wykorzystane ponownie, poddane procesowi dekompozycji do monomerów i ponownej syntetyzacji. Zamknięty cykl produkcji i recyklingu powoduje, że Econyl jest prawdziwie odnawialnym surowcem o niekończących się możliwościach wykorzystania, bez tworzenia odpadów.

Producentem przędzy Econyl jest Aquafil – firma od wielu dekad produkująca nylon. Rozumiejąc problem eksploatacji nieodnawialnych surowców, Giulio Bonazzi, CEO Aquafilu, podjął próby ponownego wykorzystania zużytego materiału. Efektem czterech lat badań jest marka Econyl i najbardziej „zielona” przędza, jaką można sobie wyobrazić na planecie tonącej pod miliardami ton odpadów.

Aquafil specjalizuje się w pozyskiwaniu i regeneracji odpadów syntetycznych (nylonowych), które osiągnęły koniec swojego cyklu (np. zużyte wykładziny), zalegają w przestrzeni (np. porzucone zużyte sieci rybackie) lub stanowią odpad produkcyjny (np. odpady tekstylne pozostałe po procesie produkcji odzieży). Nylon pozyskany z każdego z tych źródeł podlega procesowi rafinacji, czyli oczyszczenia i rozbicia na pojedyncze monomery. W tej postaci następnie zostają przetworzone w kolejne wcielenie nylonu - w tym przędzę Econyl, wykorzystywaną przez Ege do produkcji wykładzin.

Pochylmy się także nad samym procesem produkcji Econylu. Przy produkcji tradycyjnego nylonu wykorzystuje się paliwa kopalne oraz ogromne ilości energii. Innowacyjny proces produkcji Econylu pozwala zaoszczędzić 70 tysięcy beczek ropy i zapobiega emisji ponad 57 tysięcy ton CO2 na każde 10 tysięcy ton wyprodukowanego surowca. Innymi słowy, jest to aż 80 proc. obniżenie śladu węglowego.

Wyznaczajmy standardy

Zarówno Ege, jak i Amtico, reprezentowane w Polsce przez Carpet Studio, dobierają swoich dostawców i partnerów według surowych kryteriów, według których sami budują swoje procesy. Producenci surowców muszą spełniać wymóg konsekwentnego obniżania zużycia energii i śladu węglowego. Amtico, zakładając produkcję wyrobów wolnych od ftalanów, wspiera swoich dostawców w procesach technologicznych. Jednak finalne produkty to nie wszystko. Należy ograniczać ślad węglowy także na poziomie ich tworzenia. Obie firmy legitymują się certyfikacją BREEAM, która jest niczym innym, jak dowodem na minimalny wpływ środowiskowy budynków produkcyjnych i magazynowych. Z kolei efektywność energetyczna, monitorowana czujnie przez Amtico, poprawiła się dzięki wykorzystaniu nowych kompresorów i innych maszyn, przekraczając progi wyznaczone przez brytyjskie ustawodawstwo o około 20 proc.

Kolejnym, bardzo istotnym aspektem, jest redukcja odpadów produkcyjnych. Amtico wdrożyło procedury, które umożliwiają recykling aż 40 proc. odpadów na różnych etapach produkcji. To, czego nie da się zawrócić do procesów produkcyjnych, otrzymuje drugie życie w postaci np. podeszw do butów.

Ponad 60 proc. materiałów opakowaniowych czy marketingowych Amtico jest produkowana z surowców wtórnie przetworzonych.

Projektujemy przyszłość

Każdy z nas chce czystej wody, nieskażonego powietrza, zdrowego pożywienia, spokojnego siedliska. Jesteśmy jako społeczeństwo z jednej strony kierowani dążeniem do maksymalizacji zysków i korzyści, z drugiej – znajdujemy się na ostatniej prostej drogi ludzkości do zmian środowiska, które nie pozwolą nam na procedowanie zgodnie z dotychczasowymi, rabunkowymi metodami. Natura daje nam w ostatnim czasie naprawdę wiele sygnałów, że wpływ, jaki wywieramy – globalnie – na środowisko, nie pozostanie bez konsekwencji. Nie ma możliwości, by bez naprawdę czytelnych, silnych działań, zahamować ten proces. Każdy z nas ma wpływ na przyszłość tej planety – czyli także przyszłość kolejnych pokoleń. Każdy wybór może być podyktowany szybkim zyskiem bądź krótkowzroczną korzyścią, lub podjęty z perspektywy dalekosiężnych konsekwencji. Decyzje firm, w przeciwieństwie do decyzji prywatnych – co osoby prywatne absolutnie nie zwalnia z szerokiego spojrzenia na kwestie środowiskowe - obarczone są efektem skali. Dlatego pamiętajmy, że wybieranie partnerów biznesowych, którzy prowadzą politykę zamkniętego cyklu i produkują w odpowiedzialny sposób, jest kolejnym krokiem w drodze do stabilnego, bezpiecznego dla naszego zdrowia jutra.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.