
Żyrandol ze zniszczonej przez Niemców jesienią 1939 r. Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu ponownie zawisł w miejscu modlitwy: w jedynej ocalałej w mieście bóżnicy Chewra Lomdej Misznajot – podał we wtorek szef Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz.
Żyrandol został odnaleziony podczas prac archeologicznych, przeprowadzonych latem 2004 r. w miejscu, które zajmowała dawna bóżnica. Zabytek został skompletowany i poddany renowacji, która trwała kilka miesięcy.
Obecnie zawisł on w sali modlitw. "Pracujemy jeszcze, aby go odpowiednio wyeksponować. Zostanie podświetlony" - powiedział dyrektor Centrum Tomasz Kuncewicz.
Jak dodał, powstanie także replika żyrandola, która zawiśnie w niewielkim parku upamiętniającym Wielką Synagogę. Jego otwarcie zaplanowano na 28 listopada. Wydarzenie zbiegnie się z 90. rocznicą spalenia bóżnicy przez Niemców.
Tomasz Kuncewicz dodał, że Centrum prowadzi zbiórkę funduszy, by sfinansować stworzenie parku, w tym wykonanie repliki żyrandola. Prowadzona ona jest w Internecie pod adresem: https://zrzutka.pl/pomoz-upamietnic-wielokulturowy-oswiecim-zrzutka-na-park-pamieci-wielkiej-synagogi-tpxde7.
"W tej chwili 87 darczyńców wpłaciło już 83 proc. potrzebnej kwoty, która wynosi 7 tys. zł. To pozytywny przykład chęci wspólnego upamiętnienia historii, bo w dużej mierze wpłat dokonali mieszkańcy Oświęcimia. (…) To jest historia wspólnego miasta" - powiedział dyrektor Kuncewicz.
Replika zawiśnie między drzewami rosnącymi obecnie na terenie zajmowanym niegdyś przez synagogę, mniej więcej w jego środku. Ustawione zostaną tam też instalacje z historycznymi zdjęciami bóżnicy. Odsłonięty zostanie fragment jej podłogi.
Wielka Synagoga została wzniesiona na przełomie lat 60. i 70. XIX w., w miejscu, które wcześniej także zajmowała bożnica. Świątynię zniszczyli Niemcy podczas II wojny. W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. została spalona, a 1941 r. pogorzelisko zostało rozebrane. Do dziś teren, który zajmowała, jest niezabudowany. Należy on do Centrum Żydowskiego.
Synagoga Chewra Lomdej Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę) jest jedynym żydowskim domem modlitwy w Oświęcimiu, który nie został całkowicie zniszczony podczas II wojny. Jego budowę rozpoczęto ok. 1913 r., a swoje funkcje spełniał do 1939 r. Podczas wojny wnętrze zostało zniszczone, a budynek służył m.in. jako niemiecki magazyn amunicji. Po wojnie grupa ocalonych z zagłady oświęcimskich Żydów przywróciła jej pierwotną funkcję. Po kilku latach opuścili Polskę, a budynek był nieużywany. W latach 70. władze komunistyczne znacjonalizowały go. Zlokalizowano w nim hurtownię dywanów.
W 1998 r. budynek został zwrócony bielskiej gminie żydowskiej, jako pierwszy obiekt żydowskiego kultu religijnego w Polsce oddany w ręce prawowitych spadkobierców po upadku komunizmu. Bielska społeczność w tym samym roku przekazała go na rzecz Centrum Żydowskiego. Obiekt został wyremontowany i ponownie otwarty we wrześniu 2000 roku.
"Dziś synagoga Chewra Lomdej Misznajot nie posiada swojego rabina, ani zgromadzenia wiernych, lecz pozostaje jedyną żydowską świątynią w pobliżu byłego obozu KL Auschwitz, służąc jako miejsce modlitwy, refleksji i pamięci" - podało Centrum Żydowskie.
Na wystawie w Centrum Żydowskim zobaczyć można także inne elementy wystroju Wielkiej Synagogi, które zostały odnalezione podczas prac archeologicznych w 2004 r.
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu jest jedynym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje muzeum żydowskie, centrum edukacyjne i synagoga.
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. stanowili ponad połowę liczącego 14 tys. mieszkańców miasta. Po II wojnie do Oświęcimia powróciło 186 Żydów.
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci