REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

100 lat polskiej rzeźby

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2018 13:06
fot. pixabay

Reprezentatywny zbiór polskiej rzeźby modernistycznej i współczesnej zostanie pokazany na wystawie w Rydze. Kilkadziesiąt dzieł m.in. Katarzyny Kobro, Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora wybrano z bogatej kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

REKLAMA

Wystawa "Kunszt. 100 lat rzeźby polskiej" prezentowana będzie od 26 stycznia w Muzeum Sztuki Bourse, będącego częścią Muzeum Narodowego w Rydze.Na ekspozycję złoży się około 40 prac wybranych z liczącej ok. 1400 dzieł orońskiej kolekcji. "To rzeźby, obiekty i instalacje będące dziełem polskich artystów różnych generacji, stanowiące reprezentatywny zbiór polskiej rzeźby modernistycznej i współczesnej" - poinformowała PAP dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Eulalia Domanowska.

Wystawę otwiera pochodząca z 1922 r. rzeźba "Ich dwoje" Augusta Zamoyskiego (1893-1970), a zamyka najnowszy nabytek orońskiej kolekcji - film video z cyklu "Sztama" (2017) autorstwa Ewy Axelrad (ur. 1984) - polskiej artystki mieszkającej w Londynie.

W Rydze pokazane zostaną także m.in. pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego prace awangardowych rzeźbiarek: Katarzyny Kobro (1898-1951) i Marii Jaremy (1908-1958). Powojenne czasy, ukazujące zwrot ku nowoczesności, reprezentują prace z lat 60. i 70. XX w. autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza (1919-2005) i Barbary Zbrożyny (1923-1995).

Na wystawie nie zabraknie także twórczości Wojciecha Fangora (1922-2015). Zaprezentowane zostanie jedno z pierwszych jego dzieł - rzeźbiarska głowa z 1949 r. oraz struktury przestrzenne, tworzone w latach 60. XX w.

Zwiedzający wystawę będą też mieli okazję zobaczyć twórczość Magdaleny Abakanowicz (1930-2017). Będą to "Mutanty" - grupa hybrydowych metalowych stworzeń, które artystka stworzyła w 2000 r.

Jednym z ważnych punktów wystawy - jak podkreśliła Domanowska - jest rzeźba "Victoria-Victoria" Krzysztofa M. Bednarskiego (ur. 1953), wykonana ze szlachetnego białego marmuru karraryjskiego w czasie stanu wojennego i uznana za symbol nastrojów społecznych po pacyfikacji ruchu Solidarność. Praca pochodzi z kolekcji Muzeum Historii Polski.

Centrum pokaże także w Rydze dzieła artystów czerpiących z tradycji sztuki ludowej i związanych z zakopiańską Szkołą Kenara, m.in. Władysława Hasiora (1928-1999). Ryską wystawę uzupełniły eksponaty profesorów i uczniów zakopiańskiej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego, działającej pod kierunkiem Karola Stryjeńskiego w dwudziestoleciu międzywojennym, wypożyczone z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Pokazane zostaną także prace twórców młodej i średniej generacji, którzy - jak zaznaczyła dyr. Centrum Rzeźby Polskiej - reprezentują różnorodne tendencje i interesują się aktualnymi zjawiskami współczesnej kultury, takimi jak ekologia, posthumanizm czy pacyfizm. Są to m.in. prace Artura Malewskiego (ur. 1975), Martyny Szwinty (ur. 1987), Miłosza Flisa (ur. 1986), Michaliny Bigaj (ur. 1991) czy Darii Malickiej (ur. 1985), której praca "Kunszt" jest mottem ryskiej wystawy.

Ekspozycja w muzeum w Rydze czynna będzie do 15 kwietnia. Mają jej towarzyszyć warsztaty edukacyjne oraz seminarium poświęcone polskiej rzeźbie modernizmu i współczesnej.

W maju wystawa będzie jednym z elementów Międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki, który odbędzie się w Gdańsku i Wilnie. Można ją będzie oglądać w gdańskiej galerii Zbrojownia Sztuki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie