×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

12 kobiet ukraińskiej architektury

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 mar 2022 10:38
12 kobiet ukraińskiej architektury
fot. shutterstock

Wśród nich znajdziemy właścicielki pracowni architektonicznych i wnętrzarskich, kreatorki międzynarodowych marek czy lokalne aktywistki. Poznajcie 12 kobiet ukraińskiej architektury, które zasługują na szczególną uwagę.

REKLAMA

Facebookowa grupa BAL_architektek świętowała Międzynarodowy Dzień Kobiet poprzez przywołanie postaci kobiet w ukraińskiej architekturze.  Wytypowała aż 12 kobiet ukraińskiej architektury, które zasługują na szczególną uwagę.

Alexandra Nikitenko

architektka, kuratorka i wykładowczyni w Charkowskiej Szkole Architektury, założycielka biura architektonicznego Nikitenko Team. Ukończyła Szkołę Architektury w Dessau, a przed założeniem własnej działalności pracowała u Christiana Kereza i Junya Ishigami.

 Iya Turabelidze

architektka i projektantka wnętrz, założycielka Iya Turabelidze Studio zajmujące się projektowaniem wnętrz prywatnych i publicznych.

Anastasiya Ponomaryova

architektka, urbanistka i badaczka, współzałożycielka Urban Curators. Jej obszary zainteresowania to rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowych, tymczasowe działania w przestrzeni miejskiej oraz społeczne aspekty projektowania urbanistycznego.

Victoria Yakusha

urodzona w Ukrainie architektka i dizajnerka, założycielka Yakusha Design. Jej studio działa w obszarze architektury, wnętrz i projektowaniem produktu. Jest twórczynią marki FAINA. Mieszka i pracuje w Belgii.

Yana Vesnina + Olha Sorohina

architektki, założycielki kijowskiego biura Misto Zmistu. Projektują wnętrza, przede wszystkim dla gastronomii - bary, kawiarnie i restauracje.

Olexandra Naryzhna

architektka i aktywistka miejska, była wykładowczyni i wicerektorka w Charkowskiej Szkole Architektury, przewodnicząca inicjatywy Urban Reform.

 Anastasia Paliy

architektka i miejska aktywistka, pracuje w Urban Reform i na Charkowskiej Szkole Architektury.

Yuliya Tkachenko

architektka, razem z Alexandrem Ivasivem prowadzi założyła kijowskie biuro ATER ARCHITECTS. Wspólnie tworzą architekturę i wnętrza. Ich projekty są publikowane na łamach zagranicznych portali, również polskich.

Janna Kiseleva

architektka, założycielka biura JKLab mającego swoją siedzibę w Odessie. JKLab projektuje w skali architektury kubaturowej (przede wszystkim hotele) oraz wnętrza prywatne i publiczne.

Mariia Andriienko

jest architektką i partnerką w firmie KOTSIUBA. Pracownia została założona w 2009 roku w Kijowie i zajmuje się projektowaniem krajobrazu oraz przestrzeni publicznych.

Anastasiia Stryzhevska

jest współzałożycielką i główną architektką w kijowskim biurze AER zajmującym się projektowaniem i rewitalizacją. Za zagospodarowanie przestrzeni wokół cerkwi św. Spasa na Berestowie w Kijowie,  AER został nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie