12 mln zł do podziału w budżecie obywatelskim BiałegostokuPAP - 08-09-2020 13:51


117 projektów ogólnomiejskich i osiedlowych o łącznej wartości 36 mln zł zakwalifikowanych zostało do głosowania na budżet obywatelski Białegostoku na 2021 rok. Samo głosowanie ruszy 1 października i potrwa dwa tygodnie. Do podziału jest 12 mln zł.

To ósma edycja budżetu obywatelskiego Białegostoku. Zgłaszać można było projekty ogólnomiejskie (w tej puli są 4 mln zł) i osiedlowe (8 mln zł). W ramach obu tych kategorii można też było zgłaszać propozycje z zakresu tzw. zielonego budżetu. W kategorii osiedlowej można też było składać projekty do realizacji na terenach szkolnych.

Według regulaminu BO Białegostoku na 2021 rok, szacunkowa wartość pojedynczego projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 1 mln zł (w przypadku tzw. projektów twardych, inwestycyjnych) i 25 tys. zł - w przypadku tzw. projektów miękkich. Projekt osiedlowy (twardy) nie może być droższy, niż 500 tys. zł lub 25 tys. zł - w przypadku tzw. projektu miękkiego.

Projekty można było zgłaszać od końca marca. Żeby w obecnej sytuacji dać mieszkańcom więcej czasu, miesięczny zwykle termin na ich składanie został przedłużony do końca czerwca.

Ostatecznie wpłynęło 150 propozycji, z których zakwalifikowanych do głosowania zostało 117 - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Powodem negatywnej weryfikacji części pomysłów najczęściej była ich niezgodność z planami zagospodarowania miasta, co uniemożliwiłoby ich lokalizację i realizację lub nieuregulowane kwestie własności nieruchomości.

Zakwalifikowano do głosowania 35 projektów ogólnomiejskich o łącznej wartości 16,1 mln zł oraz 82 osiedlowe, oszacowane na blisko 20 mln zł.

Truskolaski zwracał uwagę na dużą liczbę projektów zlokalizowanych na terenie szkół i przedszkoli (w sumie 75 projektów) oraz związanych ze zdrowiem (21 projektów). Wśród tych ostatnich są np. defibrylatory, ozonatory, stacje dezynfekcyjne a nawet tężnia solankowa. "Widać, że zdrowie teraz jest bardzo w cenie, z uwagi chociażby na pandemię o tym się częściej mówi" - zauważył prezydent miasta.

Mieszkańcy zgłosili też pomysły czterech pomników, m.in. upamiętniające b. prezydenta miasta Seweryna Nowakowskiego oraz b. szefa MSZ prof. Władysława Bartoszewskiego.

Głosowanie odbędzie się w dniach 1-15 października, głosować będzie można na cztery projekty. Wyniki głosowania mają być znane do końca października.

W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego, gdy w Białymstoku również było do podziału 12 mln zł, wybrano do realizacji 32 projekty. Wpłynęło ponad 150 pomysłów, z których 90 zostało zakwalifikowanych do głosowania. W sumie w głosowaniu wypełniono blisko 69 tys. ankiet, ważnych było blisko 62 tys. z nich.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ par/