REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

21 września w Koszalinie rusza głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 16 wrz 2020 14:54
21 września w Koszalinie rusza głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego
Fot. Unsplash

Głosowanie na ogólnomiejskie i osiedlowe projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2021 rozpocznie się w Koszalinie 21 września i potrwa do 12 października. Będzie ono możliwe wyłącznie drogą elektroniczną.

REKLAMA

"To przede wszystkim artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców - więźniów sowieckich łagrów, ale też świadectwo sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej z zimną krwią eksterminacji narodowej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę" - napisano na stronie NCK.

Przypomniano, że NCK w kwietniu br., w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej udostępniło wystawę "Niepamięci" w filmowej wersji online, co wynikało z obowiązującego wówczas zawieszenia działalności spowodowanego pandemią koronawirusa.

"Od 17 września mamy przyjemność prezentować ją w przestrzeni Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Prace twórców-więźniów łagrów to poruszająca artystyczna opowieść o ich dramatycznej, obozowej codzienności. Jej finałem okazała się straszliwa śmierć, będąca udziałem niemal wszystkich jeńców" - czytamy w zapowiedzi ekspozycji.

Jak wyjaśniono, z ponad 60 prac zdecydowana większość jest po raz pierwszy prezentowana szerokiej publiczności, a aż "pięciu z ośmiu autorów tych dzieł, w tym Józef Czapski, cudem przeżyło łagry".

Na wystawie prezentowane są prace artystów - polskich żołnierzy, więzionych w łagrach Starobielska, Kozielska, Pawliszczewa Boru, Griazowca, Komi i Peczory.

"Na zbiór składa się zespół rysunków przechowanych i wyniesionych z łagru w pudełku na szachy należącym do Aleksandra Witliba, (1910-82), więźnia obozów w Kozielsku i Griazowcu, przed wojną nauczyciela i dyrektora szkoły. Portrety, pejzaże, scenki rodzajowe tworzone przez współwięźniów - Józefa Czapskiego, Zygmunta Turkiewicza, Stanisława Westwalewicza i innych są po raz pierwszy prezentowane szerokiej publiczności" - napisano w zapowiedzi.

Poinformowano, że dzięki uprzejmości Muzeum Archidiecezji "widzowie będą mogli zobaczyć po raz pierwszy prace Adama Kossowskiego zesłanego nad Peczorę, który wydostał się z Rosji z armią gen. Władysława Andersa". Na wystawie pokazane zostaną też przedwojenne grafiki zabitego w Charkowie Edwarda Manteuffla Szoege z Muzeum Narodowego w Warszawie.

"Wśród zebranych na wystawie uderza odmienność temperamentów twórców. Pobyt w obozie, sytuacja graniczna, tytaniczne zmagania z rzeczywistością, wobec których sztuka staje się skrawkiem normalności, pozwala zachować godność i istotę człowieczeństwa. Pozwala na wypowiedzenie własnego przeżycia, na rejestrację zachwytu estetycznego. Nie ma tu posępnego patosu, przeciwnie - odnosimy wrażenie, że twórcy z Griazowca szukają pocieszenia. Wśród tematów przeważają portrety współwięźniów i scenki rodzajowe. Artyści dokumentują autentyczne wydarzenia, rejestrują momenty normalności" - napisano w nocie o wystawie.

Jak podkreśliła kuratorka ekspozycji Katarzyna Haber, "+Niepamięci+ zachęcają do zmiany optyki, do innego spojrzenia na zbrodnię katyńską". "Indywidualizuje i personalizuje tragedię. Z okruchów usiłuje odtworzyć losy jednostek, czasami profesjonalnych artystów, innym razem amatorów" - wyjaśniła.

Jak dodała, "mimo upływu 80. lat o wielu więźniach - ofiarach zbrodni katyńskiej - wciąż nic nie wiemy". "Wśród prezentowanych zaledwie kilku nazwisk autorów, wyłaniają się dwie postacie nieomal anonimowe - malarza Józefa Lipińskiego (1891-40), więzionego w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie, oraz Franciszka Kupki (1915-40), więźnia Kozielska, rozstrzelanego w Katyniu. Prezentowane na wystawie prace są jedynym znanym świadectwem ich życia i talentu" - powiedziała Haber.

Wernisaż wystawy - 17 października o godz. 18 w Kordegardzie - galerii NCK. Ekspozycja czynna będzie do 11 października br.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie