×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

3 mln zł do rozdysponowania na budowę tężni solankowych w Małopolsce

  • Autor: PAP
  • 09 mar 2023 15:36
3 mln zł do rozdysponowania na budowę tężni solankowych w Małopolsce
Zarząd województwa małopolskiego przeznaczy 3 mln zł na wsparcie budowy ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych w regionie. fot. Shutterstock

Gminy i powiaty z województwa małopolskiego mogą ubiegać się o dotacje na budowę tężni solankowych. Do rozdysponowania jest w sumie 3 mln zł.

REKLAMA

  • Zarząd województwa małopolskiego przeznaczy 3 mln zł na wsparcie budowy ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych w regionie.
  • W ramach ogłoszonego konkursu o dotacje na ten cel mogą się ubiegać gminy i powiaty, która planują takie zadania.
  • Planowane przedsięwzięcia muszą zostać ukończone do końca tego roku.
  • W latach 2021-2022 wsparcie finansowe z budżetu województwa pozwoliło na wybudowanie 27 tężni solankowych.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski wskazał, że tężnie solankowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów; są też miejscem spotkań i integracji międzypokoleniowej.

Przywiązujemy bardzo dużą uwagę do programów prozdrowotnych, dlatego podjęliśmy decyzję o ich kontynuowaniu. Zachęcam do składania wniosków - podkreślił marszałek.

W ramach ogłoszonego właśnie naboru wniosków do programu "Małopolskie tężnie solankowe" gminy i powiaty z terenu województwa mogą ubiegać się o pomoc finansową na realizację zadań własnych, z przeznaczeniem na budowę ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych, wraz z elementami małej architektury oraz infrastrukturą techniczną. Łącznie przeznaczono na ten cel 3 mln zł z budżetu regionu.

Zgodnie z założeniami programu obiekty mają pełnić rolę prozdrowotnych stref aktywności dla mieszkańców i być dostosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Planowane przedsięwzięcia muszą zostać ukończone do końca tego roku. Maksymalna wysokość dotacji dla jednego wniosku może wynieść do 300 tys. zł i nie więcej niż 70 proc. całkowitej wartości inwestycji. Termin składania wniosków upływa 24 marca br.

Jak przypomniał wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, w latach 2021-2022 wsparcie finansowe z budżetu województwa pozwoliło na wybudowanie 27 tężni solankowych.

Tężnie to konstrukcje wykonane z drewna i tarniny. Swoje działanie zawdzięczają solankom. Aby osiągnąć odpowiednie działanie, należy przebywać w ich otoczeniu przez minimum 30 minut. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę. Tężnie pomagają w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych w powietrzu. Wspierają leczenie przewlekłych chorób dróg oddechowych. Mają działanie profilaktyczne.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie