REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

41 miast okiem architekta w niezwykłej książce

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 lis 2018 11:27
41 miast okiem architekta w niezwykłej książce
Książka „Ale miasta!” autorstwa architekt Joanny Łozińskiej i Maćka Blaźniaka, fot. Wydawnictwo Wytwórnia
41 miast okiem architekta w niezwykłej książce
41 miast okiem architekta w niezwykłej książce
41 miast okiem architekta w niezwykłej książce
41 miast okiem architekta w niezwykłej książce

Wydawnictwo Wytwórnia pochwaliło się książką zatytułowaną „Ale miasta!” autorstwa architekt Joanny Łozińskiej i Maćka Blaźniaka. Publikacja z kategorii dla całej rodziny opowiada o 41 bardzo różnych miastach: wielkich metropoliach i miastach na krańcach świata, przyjaznych i niebezpiecznych, chaotycznych i perfekcyjnie zaprojektowanych

REKLAMA

Przez anegdotę, impresję, żart czy obraz  wprowadza młodego czytelnika w skomplikowaną historię i dzień dzisiejszy miast. Przy okazji wyjaśnia podstawowe pojęcia z zakresu urbanistyki, architektury, nauk społecznych, mitologii czy ekonomii. Zachęca też do odkrywania tajemnic w swoim najbliższym otoczeniu.

- W miastach rozwijała się i upadła niejedna cywilizacja. Rozkwitła tu sztuka, nauka i kultura, ale też handel i systemy władzy, demokracja i dyktatura. W miastach jak w lustrze odbija się cała historia ludzkości – wszystkie nasze zdobycze i porażki. Każde miasto jest wyjątkowe. Ma swoje indywidualne cechy i snuje ciekawe opowieści o sobie i ludziach, którzy je tworzyli. Chciałabym zachęcić młodych ludzi do poznawania miejsc, w których żyją czy też zwiedzają podczas wakacyjnych wypraw. Rozbudzić ciekawość i namówić do uważnego obserwowania otoczenia, słuchania ludzi i wyciągania wniosków. Zachęcić do stawiania pytań: Dlaczego jakieś miasto uważamy za kosmopolityczne? Co było powodem powstawania miast ukrytych w lasach tropikalnych, na pustyniach czy wśród wysokich gór? Komu zawdzięczamy rozwój naszej cywilizacji? Dlaczego w jednych miastach kwitnie przemoc, a inne są przyjazne dla mieszkańców? – wyjaśnia Joanna Łozińska, autorka książki i architekt. Książka ma interesującą oprawę graficzną dzięki talentowi Maćka Blaźniaka, którego ilustracje znakomicie współgrają z treścią i w pięknej formie podkreślają edukacyjne wartości publikacji.

- Praca nad książką była jak podróż. Starałem się przyjąć perspektywę dziecka, które z jednakowym zainteresowaniem bada mrowisko w lesie, egzotyczne produkty na targu w obcym mieście czy widok z okna samolotu przelatującego nad górami. W każdym opisanym przez Joannę mieście dociekliwie szukałem więc kadru, w którym je pokażę. Starałem się, żeby nie był on oczywisty dla dorosłego turysty. Czasem trzeba było przeciskać się między nogami spieszących się przechodniów, czasem ominąć atrakcje turystyczne i zajrzeć w okna mieszkańców, a czasem zrobić sobie przerwę i przysiąść na trawie lub pograć w piłkę. Z podróży wróciłem zmęczony ale szczęśliwy! – komentuje  Maciek Blaźniak autor ilustracji.

MIASTA: Brasilia, Dżarasz, Petersburg, Oxford, Cambridge, Hongkong, Londyn, Paryż,  Tokio, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Waranasi, Jerozolima,  Berlin, Nikozja,  Cieszyn, Kioto, Timbuktu, Petra,  Dżodhpur, Dżajsalmer, Dżajpur, Ateny,  Kulusuk,  Bejrut, Aleppo, Pekin, Wenecja, Prypeć,   Angkor, Chichen Itza, Bodie,  Kolmanskop,  La Rinconada, Tonle Sap, Masdar, Jakuck, Podkowa Leśna, Nowy Orlean, Bogot.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie