×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

4DD: Producent i projektant – jak dobrze współpracować?

  • Autor: dobrzemieszkaj.pl
  • 19 lut 2018 12:18
4DD: Producent i projektant – jak dobrze współpracować?
Paneliści podczas sesji "Autonomia i niezależność twórcy", fot. PTWP

Określeniu idealnego modelu współpracy projektanta i producenta służyła debata, w której udział wzięli m.in. Michał Biernacki – szef designu pracowni projektowej Code Design, Rene Hougaard – designer, właściciel Arde design studio oraz Józek Madej – architekt interdyscyplinarnego biura projektowego musk kolektyw.

REKLAMA

Punktem wyjścia do dyskusji prowadzonej przez Omenę Mensah - właścicielkę marki Ammadora, było stwierdzenie, że kompetencje i wiedza projektanta i producenta muszą się uzupełniać. - W Polsce projektant kształcony jest w kierunku myślenia konceptualnego. Twardych reguł biznesu musi uczyć się od producenta – stwierdził na wstępie Józek Madej. Poparł go Michał Biernacki, dodając, że do każdego nowego projektu podchodzi z myślą „wiem, że nic nie wiem”. - Zaczynamy od researchu, od poznania produktu, technologii i materiałów. Dopiero później przechodzimy do projektowania.

Technologia i design nawzajem się napędzają. Czasem technologia stwarza nowe możliwości dla designu, a czasem ciekawe pomysły i wizje zmuszają do rozwoju technologii. Nowe technologie i modele biznesowe pozwalają na coraz większą personalizację produktów, dostosowywanie ich do oczekiwań konkretnych klientów. Projektanci i producenci biorący udział w dyskusji byli jednak zgodni co do tego, że klient nie jest i w najbliższym czasie nie będzie współprojektantem. Personalizacja produktu sprowadza się do wyboru np. frontów meblowych czy innych detali, jednak główną linię i bryłę mebla wyznacza projektant.

Dyskusja pokazała, że dla rozwoju projektanta korzystniejsza jest współpraca z wieloma producentami, reprezentującymi różnorodne branże. - Praca freelancera pomaga rozwijać kreatywność – przyznał Rene Hougaard. - Pozwala czerpać inspiracje z różnych źródeł i doświadczeń wielu osób. Designer, który współpracuje tylko z jedną marką, koncentruje się tylko na jednym produkcie, czy jednej linii. W takiej sytuacji łatwo zaciera się świeże spojrzenie.

Dlatego, jak zgodnie przyznali uczestniczący w debacie designerzy, dobrze jest odświeżać swoją strefę projektową nowymi doświadczeniami z różnych branż.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie