×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Animacja polskiego architekta robi furorę na świecie

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 13 wrz 2023 13:15
  • Aktualizacja: 13 wrz 2023 15:27
Animacja polskiego architekta robi furorę na świecie
Ilustracja z filmu ArchiPaper, fot. Rafał Barnaś

Eksperymentalna opowieść architekta o architekturze ArchiPaper autorstwa Rafała Barnasia zwyciężyła w konkursie Architizer Vision Awards 2023 w kategorii Best Architectural Video. To już 15 międzynarodowa nagroda filmu!

REKLAMA

  • Krótkometrażowa animacja ArchiPaper zdobyła 15 międzynarodową nagrodę.
  • Eksperymentalny film zwyciężył w konkursie Architizer Vision Awards 2023 w kategorii Best Architectural Video.
  • Autorem animacji jest Rafał Barnaś, architekt, wizualizator, filmowiec, muzyk, założyciel i lider pracowni Unique Vision Studio.

ArchiPaper, surrealistyczna animacja architekta o architekturze autorstwa Rafała Barnasia zwyciężyła w konkursie Architizer Vision Awards 2023 w kategorii Best Architectural Video. Praca konkurowała rywalizowała ze zgłoszeniami z 50 krajów, a o wyłonieniu zwycięzcy decydowało jury złożone z 24 osobistości światowej renomy, m.in. Matthew Bannister - CEO DBOX, Keely Colcleugh - CEO Kilograph, Shajay Bhooshan - Associate Director of Zaha Hadid Architects, Ema Peter, Ronen Bekerman i wielu innych znakomitych artystów, architektów, fotografów i filmowców.

Ilustracja z filmu ArchiPaper, fot. Rafał Barnaś
Ilustracja z filmu ArchiPaper, fot. Rafał Barnaś

Zwycięską animację można obejrzeć tutaj:

 

Wcześniej animacja zwyciężyła na 14 międzynarodowych festiwalach uzyskując nagrody m.in. w Nowym Jorku, Madrycie, Toronto, czy w Berlinie. Na kolejnych 17 festiwalach obraz uzyskał nominację lub zakwalifikował się do grona półfinalistów lub finalistów, m.in. w ramach prestiżowego 3d Awards CGarchitects. Kolejne 34 festiwali ArchiPaper ukończył z oficjalną selekcją. Poza festiwalami, animacja wyświetlana była w wielu instytucjach sztuki, na uczelniach i pokazach. 

ArchiPaper to eksperymentalna opowieść architekta o architekturze. Próba odnalezienia nowych środków stylistycznych w opowiadaniu o tym obszarze sztuki. Podstawą i punktem wyjścia opracowania stała się się makieta domu projektu pracowni BXB Studio. Sfotografowany model został przetransformowany w tętniący życiem obraz, tworząc nieśpieszną, surrealistyczną opowieść zatopioną w abstrakcyjnym świecie, zbudowanym jedynie z papierowych elementów. Oniryczny, baśniowy obraz okraszony oryginalną muzyką autora.

Rafał Barnaś

Rafał Barnaś, architekt, wizualizator, filmowiec, muzyk, założyciel i lider pracowni Unique Vision Studio
Rafał Barnaś, architekt, wizualizator, filmowiec, muzyk, założyciel i lider pracowni Unique Vision Studio

Architekt, wizualizator, filmowiec, muzyk, założyciel i lider pracowni Unique Vision Studio, której głównym polem działania jest przestrzeń identyfikacji wizualnej architektury. Twórca wizualizacji i animacji architektonicznych, filmów krótkometrażowych i wszelkich artystycznych form audio wizualnych.

Trzykrotnie nominowany w ramach prestiżowego 3D Awards. W 2012 w kategorii Best Image, w 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę CG Architect 3d Awards w kategorii Best Film (Commissioned). Charakterystyczny styl zawdzięcza głębokiej postprodukcji z kreatywnym wykorzystaniem technik matte painting, 2d+, fotografii, animacji poklatkowej filmu.

Obecnie Rafał Barnaś pracuje nad debiutanckim albumem muzycznym z muzyką pianistyczną, książką z baśniami dla dzieci i dorosłych, a także serią filmów i animacji krótkometrażowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie