×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Animacje artystów z całego świata na ścianach wrocławskich kamienic. Znamy program 4. edycji Kinomuralu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 wrz 2022 16:45
  • Aktualizacja: 09 wrz 2022 16:58
Animacje artystów z całego świata na ścianach wrocławskich kamienic. Znamy program 4. edycji Kinomuralu
Kinomural we Wrocławiu, fot. Jerzy Wypych

Już 24 września br. Wrocław ponownie zamieni się w miasto ruchomych murali. Podczas 4. edycji Kinomuralu, wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, ponad 70 artystów z całego świata zaprezentuje animacje na kamienicach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego.

REKLAMA

  • W tym roku Kinomural przenosi się w nowe miejsce.
  • Tym razem ruchome murale zobaczymy na terenie historycznego Przedmieścia Odrzańskiego.
  • Na sześciu tematycznych ścianach zobaczymy kilkadziesiąt dzieł audiowizualnych.
  • Kinomural poprzedzi spacer historyczny po Przedmieściu Odrzańskim i spotkanie wokół sztuki w przestrzeni publicznej.

Od czterech lat podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem. Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne.

Tematyczne ściany, Nick Cave i wydarzenia specjalne

Podczas tegorocznego Kinomuralu zobaczymy m.in. dzieła artystów z całego świata wybrane przez grono kuratorskie do sekcji głównej, prace wyłonione w otwartym konkursie na audiowizualną interpretację cytatu z utworu Nicka Cave’a pt. „Fireflies” oraz animacje studentów Katedry Sztuki Mediów ASP Wrocław.

Kinomural we Wrocławiu, fot. Jerzy Wypych
Kinomural we Wrocławiu, fot. Jerzy Wypych

Czwarta edycja wydarzenia przynosi nowości w formule programowej. – Po raz pierwszy każda z sześciu ścian projekcyjnych ma swój temat przewodni – mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. – Ściana na Jagiellończyka to pulsujące fantazje o ciele i umyśle, fascynujące i niepokojące zarazem. Ołbińska to kosmiczne układanki, które tworzą niesamowite struktury. Z kolei ściana na Wincentego udowodni, że to, co różnorodne może stać się harmonijne – dodaje. Ściana przy Niemcewicza 27 to zarówno coroczna audiowizualna Dobranocka na największym ekranie świata, jak i kuratorowana przez Adrianę Prodeus Ściana poetycka, która spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest ruchoma wizualna poezja. Ściana przy Niemcewicza 30b należeć będzie w całości do Petera Burra, nowojorskiego mistrza animacji komputerowej. Wraz z cyfrowymi pracami artysty zanurzymy się w świat gier wideo, poszukamy wyjścia z labiryntu bezkresnych pejzaży, dystopii i migoczących pikseli. Mieszkający na co dzień na Brooklynie Burr pojawi się we Wrocławiu osobiście. Na Trzebnickiej natomiast zobaczymy efekty warsztatów w ramach projektu LAACT (Light as a Creative Tool) Roberta Sochackiego z kolektywu NOKS. Artyści wizualni i dźwiękowi stworzą animację, dla której punktem wyjścia będzie światło – jego obecność w życiu codziennym i znaczenia w sztuce współczesnej.

Organizatorzy szykują dwa pokazy specjalne – kolejną odsłonę „Threshold” Tomka Tryzny i Agaty Bartos, czyli przygód na pograniczu dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz projekt specjalny autorstwa Piotra Bartosa, Filipa Zawady i Konrada Imieli z muzyką Toma Waitsa.

Po raz pierwszy wśród artystów Kinomuralu jury przyzna wyróżnienia finansowe.

Przedmieście Odrzańskie do odkrycia

W tym roku Kinomural przenosi się w nowe miejsce. Tym razem ruchome murale zobaczymy na terenie historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Już 17 września o godz. 16:00 będzie można wziąć udział w spacerze po Przedmieściu. – Wspólnie poszukamy nadodrzańskiego genius loci w miejscach, sztuce oraz biografiach mieszkanek i mieszkańców tej części miasta – zapowiada Ewa Pluta, historyczka sztuki i przewodniczka. Oprowadzanie rozpocznie się pod muralem „Brama do Nadodrza” przy Łokietka 1. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Kinomural 2022 odbędzie się 24 września w godzinach 19:30-22:00 w sześciu lokalizacjach: przy Trzebnickiej 19-21, Jagiellończyka 40, św. Wincentego 39a-41a, Niemcewicza 27 i Niemcewicza 30b oraz Ołbińskiej 16.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie