Pracownia architektoniczna Roark Studio i firma architektoniczno-technologiczna Designbotic opracowała innowacyjny program komputerowy, który posłuży architektom przy wstępnej analizie działek na początkowym etapie projektowym. - Widzimy duży potencjał narzędzia, które pomoże nam szybko analizować wiele wariantów zabudowy. Będzie to nieoceniona pomoc w konkursach architektonicznych oraz koncepcjach – mówi Jakub Bladowski, prezes Roark Studio.
Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji. Wiodącym celem zespołu jest stworzenie narzędzia, które będzie wspierać urbanistów, architektów oraz deweloperów w procesie wstępnej analizy działek. Pierwsza wersja programu, która powstaje z myślą o rynku polskim i jest oparta na rodzimych przepisach, została przetestowana podczas „architektonicznego hackathonu”.
Jednym z głównych założeń programu jest wysoka intuicyjność użytkowania programu – dzięki niej do przeprowadzenia analizy nie będzie wymagana dodatkowa nauka narzędzi czy szczegółowa wiedza. Program będzie generował wiele równoważnych rozwiązań, które użytkownik będzie mógł poddać dalszemu badaniu.
W Roark Studio widzimy duży potencjał narzędzia, które pomoże nam szybko analizować wiele wariantów zabudowy. Będzie to nieoceniona pomoc w konkursach architektonicznych oraz koncepcjach – mówi Jakub Bladowski, prezes Roark Studio.
W dniach 20-21 kwietnia w Sopocie odbył się pierwszy „architektoniczny hackathon”, podczas którego cztery zespoły architektów z pracowni Roark Studio oraz zespół programistów z Designbotic w formie zabawy rywalizowały ze sobą, analizując zadane działki. Celem warsztatów była weryfikacja wczesnego prototypu, znalezienie błędów oraz przestrzeni do usprawnień, a także uwypuklenie różnic między pracą projektantów a działaniem programu, a następnie porównanie wyników. Wnioski z wydarzenia zaczęto już wprowadzać do kolejnej wersji oprogramowania.
Zespół programistów bezpośrednio przyjrzał się procesom projektowym każdego z zespołów. To wykazało, że mimo identycznie postawionego celu, ścieżki postępowania są mocno zróżnicowane. Najciekawsze różnice dotyczyły kwestii kompozycyjnych oraz optymalizacji – ćwiczenie pokazało, że architekci myślą wielowątkowo mając na uwadze zarówno kwestie kosztowe, przestrzenne, ale również kompozycyjne – mówi Kacper Radziszewski, partner w Designbotic.
Architekci zapoznali się z możliwościami programu i wykazali duże zainteresowanie w wykorzystaniu go w realnych projektach nad którymi aktualnie pracują. Największe wrażenie zrobiła na nich automatyczna weryfikacja wymaganego nasłonecznienia oraz przesłaniania w kontekście zabudowy istniejącej oraz rzeźby terenu, które generowane są automatycznie na podstawie uwolnionych danych geodezyjnych.
Zadanie przed którym stoimy jest ambitne w skali międzynarodowej, jednak udało nam się stworzyć zespół profesjonalistów, który wierzymy, że sprosta temu wyzwaniu – dodaje Kacper Radziszewski.
Latem planowane jest kolejne wydarzenie tego typu – jednak tym razem oprócz zespołów architektów i programistów w eksperymencie ma wziąć udział także zespół mieszany – będzie to prolog do kolejnej fazy prac, w której za pomocą uczenia maszynowego program nabędzie „ludzki sposób myślenia” o przestrzeni.
Oprogramowanie będzie dostępne w wersji beta w 2023 roku, zaś w wersji komercyjnej w 2024. Dodatkowo, firma Designbotic będzie świadczyć usługi wykorzystania oprogramowania na zasadzie szybkiej analizy, bez konieczności zakupu licencji dla klienta końcowego. Projekt realizowany jest we wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w oparciu o program dotacji „Szybka Ścieżka”
Architekt PRC Architekci
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci