Awangardowi architekci świętują 25-lecieUM Gdynia - 08-09-2016 14:45


Pracownia Bulanda Mucha Architekci należy do najaktywniejszych i najbardziej awangardowych zespołów, projektujących nowoczesną architekturę w całym kraju. Ich koncepcje zaskakują innowacyjnością, funkcjonalnością i wyczuciem tła, danego miejsca. Podsumowanie ich 25-letniej pracy, możemy oglądać w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, do 14 września.

Na wystawę poświęconą pracowni Bulanda Mucha Architekci, składa się trzydzieści wielkoformatowych plansz, opisujących wybrane projekty i realizacje, a także opis zespołu, oraz historii działalności duetu Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha. Wystawa została zorganizowana w ramach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Andrzej Bulanda

Architekt, konstruktor, absolwent wydziałów Architektury i Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, oraz architektury na University of Detroit. Doświadczenia projektowe zdobywał między innymi w Berlinie, Bostonie, Nowym Yorku i Grenoble. Od 1991 roku wraz z Włodzimierzem Muchą prowadzi autorską pracownię Bulanda, Mucha Architekci w Warszawie. Są współautorami wielu nagrodzonych prac konkursowych i realizacji, w tym: BRE Banku w Bydgoszczy, Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie, rozbudowy Biblioteki Publicznej w Warszawie, budynku Prudential w Warszawie, Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, zespołu Koneser w Warszawie czy Młynów Rothera w Bydgoszczy.

Włodzimierz Mucha

Architekt. Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie i Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Od 1978 roku studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Praktykę zawodową rozpoczął w ESPEA - Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów i Artystów Plastyków w pracowni architektów Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego i Olgierda Jagiełły. W latach 1989-1990 prowadził samodzielną działalność architektoniczną. Od 1991 roku, pracuje wspólnie z Andrzejem Bulandą.