Aż siedem nowych projektów hoteli: KM Rubaszkiewicz podsumowują rok 2020PropertyDesign.pl - 16-02-2021 11:04


– Początek roku wstrząsnął całym rynkiem, myślę że każdy architekt zadawał sobie pytanie  „co dalej?”. Nie inaczej było z nami. Szczęśliwie nasi klienci w większości postanowili kontynuować rozpoczęte projekty. Kilka uległo zawieszeniu, jednak nikt nie zrezygnował ze swoich planów – mówi Konrad Rubaszkiewicz szef autorskiej pracowni KM rubaszkiewicz.

Pandemia nie stanęła na przeszkodzie i nie spowolniła tempa pracy architektów z KM rubaszkiewicz. Warszawska pracownia, specjalizująca się w projektowaniu hoteli, w 2020 roku zrealizowała aż 7 projektów hoteli i ponad 50 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej mieszkań.

Ubiegły rok nie był łatwy a najdotkliwiej dotknął branżę hotelarską. Mówi się wręcz  o najtrudniejszym okresie w całej historii tej gałęzi gospodarki. Przełożyło się to na działanie wielu pracowni architektonicznych czy samodzielnych architektów. Zresztą nie tylko projekty hotelowe zostały wstrzymane, wiele konceptów mieszkaniowych również uległo „zamrożeniu”.

– Początek roku wstrząsnął całym rynkiem, myślę że każdy architekt zadawał sobie pytanie
„co dalej?”. Nie inaczej było z nami. Szczęśliwie nasi klienci w większości postanowili kontynuować rozpoczęte projekty. Kilka uległo zawieszeniu, jednak nikt nie zrezygnował  ze swoich planów – mówi Konrad Rubaszkiewicz szef autorskiej pracowni KM rubaszkiewicz. – Oczywiście konieczne było przeorganizowanie naszej pracy; początkowo większość odbywała się on-line, jednak powoli wracaliśmy do pracowni i w tej chwili staramy się jak najmniej pracować zdalnie. W naszym zawodzie ważny jest bezpośredni kontakt i możliwość rozmowy czy to z klientem, czy wśród współpracowników – dodaje.

W 2020 roku pracownia KM rubaszkiewicz pracowała nad projektami siedmiu hoteli.

Royal w Krakowie (Le Méridien)

Ten pięciogwiazdkowy obiekt poddano gruntownej renowacji. To pierwszy hotel tej sieci w Polsce. Projekt podkreśla to co najważniejsze w założeniach marki Le Méridien m. in. funkcje poznawcze, doświadczanie oraz pasję do sztuki  i instalacji artystycznych. Architekci przyjęli kontekstowe nawiązania do miejscowych wartości, jakimi są m. in. rzemiosło oraz sztuka, łącząc je z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wnętrza pokoi, restauracji oraz powierzchni konferencyjnych scalają współczesne wzornictwo i rzemiosło dając wysublimowany eklektyzm oraz krakowski sznyt. Technologie, kształty, grafiki, kartograficzne elementy oraz wzornictwo mid century odnoszą się do historii powstawania oraz założeń marki Le Méridien.

Fabryka Wełny w Pabianicach

Ten projekt to kontynuacja jeszcze z 2019 roku. To kolejny etap rozbudowy kompleksu, który architekci wpisali pomiędzy zabytkową Fabrykę Kultury (mieszczącą salę koncertową), a istniejący hotel Fabryka Wełny. Hotel posiada 3 kondygnacje nadziemne,  68 pokoi w standardzie czterech gwiazdek, reprezentacyjne lobby oraz sale konferencyjne z własnym zapleczem gastronomicznym. Na wysokości pierwszego piętra połączony jest przeszklonym, nadwieszonym nad zabytkowym murem, szedowym łącznikiem z istniejącym hotelem Fabryki Wełny. Teren objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską.

Hotel Rozdroże w Nieborowie

W tym obiekcie pracownia odpowiadała za projekt rozbudowy istniejącego hotelu. Projekt zakładał znaczne powiększenie miejsca – powstanie nowoczesnej części konferencyjnej (największa sala ponad 800 m2) z zapleczem gastronomicznym oraz nowego skrzydła z pokojami hotelowymi i częścią SPA wraz z basenem.

Hampton by Hilton

Hotel otwarty w 2020 roku. Obiekt zlokalizowany w Warszawie przy ul. Mszczonowskiej w sąsiedztwie C.H. Reduta. Pracownie odpowiadała za projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy i projekt wnętrz oraz uzgodnienie każdego etapu w siecią Hilton. Budynek posiada 147 pokoi hotelowych, strefy ogólnodostępne zlokalizowane na parterze, sale konferencyjne i strefę fitness.

Hotel Prezydent w Spale

Współpracę nad tym obiektem pracownia rozpoczęła w 2018 roku. W 2020 inwestor zwrócił się o dokonanie projektu dalszej rozbudowy hotelu w standardzie czterech gwiazdek. To koncepcja przebudowy starego na nowe. Dotyczyło to zarówno przestrzeni ogólnodostępnych jak i pokoi hotelowych, które przeszły całkowitą metamorfozę. Koncepcja zakładała nie tylko wnętrza i bryłę, ale również otoczenia: modernizację i zagospodarowanie istniejącego stawu i przyległych terenów zielonych.

Charakterystycznym elementem Prezydenta jest rozbudowana część basenowa, SPA, saunarium i patio. Liczne przeszklenia i otwarcia widokowe zacierają granicę między wnętrzem i zewnętrzem, wpuszczając krajobraz do środka.

Afrodyta Business & SPA

Założenie trzeciego etapu rozbudowy kompleksu hotelowego zakładało połączenie trzech funkcji w trzech stylach w jednym budynku: dworku polskiego, sali bankietowej  i nowoczesnej karczmy. Niełatwym zadaniem dla pracowni stało się połączenie tych różniących się od siebie obiektów w jedną spójną całość. Architekci opracowali projekt hotelu łączącego w sobie elementy nowoczesnego dizajnu z elementami architektury klasycznej.

Mövenpick w Kołobrzegu

Kolejny projekt pięciogwiazdkowy w portfolio pracowni a pierwszy w Polsce pięciogwiazdkowy hotel pod szwajcarską marką Mövenpick. Obiekt znajduje się w pierwszej linii nadmorskiej zabudowy w strefie uzdrowiskowej Kołobrzegu. KM rubaszkiewicz odpowiada za kompleksową realizację projektu – od początkowej koncepcji po oddanie do użytkowania. Projekt jest w trakcie realizacji.

D datkowo w 2020 roku pracownia wykonała projekty budynków mieszkalnych m.in. w Warszawie: przy ul. Odkrytej, Bernardyńskiej i Darłowskiej oraz osiedla 17 Dzielnica w Nowym Dworze Mazowieckim składającego się z 7 budynków a także dwóch osiedli w Wieliszewie. Łączna powierzchnia użytkowa zaprojektowanych mieszkań to aż 50 tysięcy m2.

– W 2021 roku nie zwalniamy tempa – mamy już k olejne projekty i kolejne realizacje. W tym momencie trwają prace nad koncepcjami pięciu nowych hoteli. Dodatkowo realizacje niektórych obiektów z 2020 przeniesione zostały na ten rok – mówi Konrad Rubaszkiewicz. Jest jeszcze inny „szczegół”, który niezmiernie nas cieszy – aż cztery hotele nad którymi obecnie pracujemy to hotele pięciogwiazdkowe. Zatem ten rok zapowiada się ciekawie i pracowicie.