
Dwie wystawy przybliżające postać Artura Rubinsteina i związki wybitnego pianisty z Łodzią przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi. Można je oglądać w internecie i składają się na nie archiwalne artykułu z łódzkiej prasy poświęcone urodzonemu w Łodzi artyście.
Ekspozycje przygotowano z okazji 135. urodzin pianisty.
Jak podkreślają pracownicy WBP w Łodzi, Rubinstein nazywany mistrzem, wirtuozem, donżuanem, a nawet tytanem fortepianu do dziś budzi zachwyt i podziw wśród łódzkich melomanów.
"Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w swej ofercie posiada bogaty zbiór prasy, zawierającej artykuły, które pozwalają prześledzić szczególne momenty z życia Artura Rubinsteina, kiedy to z radością i dumą gościliśmy w jego rodzinnym mieście" - zaznaczyła Jolanta Zwierzyńska z biura promocji WBP w Łodzi.
Dodała, że łodzianie mieli wówczas okazję usłyszeć jego wyjątkowe interpretacje utworów na fortepian, w których perfekcja warsztatu łączyła się z pasją gry oraz twórczym indywidualizmem. Dziennikarze rozpisywali się wówczas o jego niebywałym talencie, pojawiały się liczne anonse, pochlebne recenzje z koncertów oraz wywiady z artystą.
Zebrane przez pracowników placówki artykuły dotyczące występów i wizyt Rubinsteina w Łodzi oraz jego związków z tym miastem można oglądać i przeczytać na stronie internetowej WBP w Łodzi na dwóch wystawach zatytułowanych: "Łódź Artura Rubinsteina" oraz "Niezwykłe koncerty Artura Rubinsteina w Łodzi w latach 1902-1975 na łamach prasy łódzkiej".
Teksty prasowe zawierają m.in. zapowiedź koncertu z 1902 roku zaledwie 14-letniego wówczas pianisty. "Młody wiekiem, a dojrzały już jako artysta, cieszący się dużem uznaniem zagranicą, Artur Rubinstein dowiódł słuszności tego wszystkiego, co o nim pisano. (…) Łódź może się szczycić, że w murach jej urodził się tak wybitny artysta" (pisownia oryginalna) - można przeczytać w recenzji zamieszczonej na łamach gazety "Rozwój: dziennik polityczny, przemysłowy, ekonomiczny, społeczny i literacki, ilustrowany".
Ostatni zamieszczony fragment z "Dziennika Łódzkiego" przedstawia natomiast relację z koncertu wirtuoza fortepianu w Teatrze Wielkim w Łodzi w 1975 roku. Poinformowano w nim między innymi, że pianista honorarium z koncertu przeznaczył na doroczną nagrodę, która będzie przyznawana młodemu muzykowi z Łodzi za całokształt osiągnięć.
Z wystawy można dowiedzieć się także o innych wizytach Rubinsteina w rodzinnym mieście, w tym relacje z wręczenia Honorowej Odznaki m. Łodzi w 1960 r., odnowieniu kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 78, w której mistrz spędził pierwsze sześć lat swojego życia, nadaniu jego imienia Filharmonii Łódzkiej.
Artur Rubinstein urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi, jako siódme dziecko w żydowskiej rodzinie przedsiębiorcy. W Łodzi artysta pobierał pierwsze lekcje muzyki i występował na dobroczynnych koncertach.
W tym mieście spędził pierwsze dziesięć lat życia. W 1897 r. wysłano go do Berlina, by uczył się muzyki u Henryka Bartha i Józefa Joachima. Debiutował w 1900 r. Koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych całego świata. Propagował muzykę polską, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Na stałe nigdy już do Polski nie wrócił, choć nieraz tu występował.
Szczególne znaczenie miał jego koncert w 1975 r., który uświetnił 60-lecie Filharmonii Łódzkiej. Artysta zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie. W 1984 roku łódzkiej Filharmonii nadano jego imię.
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska