REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bielsko-Biała z wyjątkową wystawą. Z okazji 300. rocznicy nadania praw miejskich Białej

  • Autor: PAP
  • 09 sty 2023 13:35
Bielsko-Biała z wyjątkową wystawą. Z okazji 300. rocznicy nadania praw miejskich Białej
fot. Unsplash

Ekspozycję, która uświetnia jubileusz 300. rocznicy nadania praw miejskich Białej, współcześnie części Bielska-Białej, udostępnia od poniedziałku miejscowe Muzeum Historyczne. Zobaczyć można na niej m.in. zabytki archeologiczne znalezione podczas ubiegłorocznych prac.

REKLAMA

  • Ekspozycję, która uświetnia jubileusz 300. rocznicy nadania praw miejskich Białej, współcześnie części Bielska-Białej, udostępnia Muzeum Historyczne.
  • Na wystawie prezentowane są zabytki archeologiczne, które zostały znalezione podczas zakończonych w ubiegłym roku prac na terenie rewitalizowanego placu Wojska Polskiego, dawnego głównego rynku w Białej

"+300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu+ to nieduża, esencjonalna wystawa czasowa poświęcona ważnemu jubileuszowi dla historii Bielska-Białej, dwumiasta na historycznym pograniczu Małopolski i Śląska: trzechsetnej rocznicy nadania praw miejskich Białej, która przypada na 9 stycznia 2023 r." - zakomunikowało muzeum.

Na wystawie prezentowane są zabytki archeologiczne, które zostały znalezione podczas zakończonych w ubiegłym roku prac na terenie rewitalizowanego placu Wojska Polskiego, dawnego głównego rynku w Białej. Naukowcy prowadzili je w obrębie dawnej wagi miejskiej oraz gospody starościńskiej, która w latach 1723-1750 czasowo służyła za pierwszy ratusz.

Zobaczyć można m.in. środki płatnicze z różnych kruszców, artefakty z mosiądzu, ołowiu i żelaza, fragmenty wyrobów szklanych i ceramicznych, które były w codziennym użyciu przy wadze lub w austerii, zarówno przed, jak i po roku 1723 r. Jest też kilka oryginalnych dokumentów urzędowych z lat 1729-1730. Dotyczą m.in. królewskich przywilejów dla protestanckich mieszczan Białej. Są też przykłady numizmatów z podobizną króla Augusta II Mocnego, z którego rąk Biała otrzymała prawa miejskie.

Wystawione są także reprodukcje, m.in. wykonanego w okresie międzywojennym ozalidu z zaginionego w 1945 r. dokumentu nadania praw miejskich Białej, a także pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku herbu miasta. "Dopełnieniem jest część narracyjna, w której poza historią ukonstytuowania się miasteczka Biała można zapoznać się również z krótką historią jego ratuszy" - podało muzeum.

Wystawa w atrium Zamku Książąt Sułkowskich dostępna będzie do 28 maja, a potem również od 7 września do końca roku.

Biała Krakowska powstała na wschodnim brzegu rzeki w drugiej połowie XVI w. W 1723 r. uzyskała prawa miejskie. W latach 1769-1771 była siedzibą Generalności Konfederacji Barskiej. Szczególnie dynamiczny rozwój przypadł na XIX w. Rozwinął się przemysł. W 1951 r. miasto zostało połączone z położonym na zachodnim brzegu Bielskiem

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie