×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bilet za złotówkę do muzeum lub teatru. Mazowsze z ofertą dla uczniów

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 20 maj 2022 10:32
Bilet za złotówkę do muzeum lub teatru. Mazowsze z ofertą dla uczniów
Wystawa "Cyrk" w warszawskiej Królikarnii, fot.PTWP / AL

Złotówkę zapłacą uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza za bilet do instytucji kultury podległych samorządowi woj. mazowieckiego, m.in. w Warszawie, Radomiu czy Płocku. Koszt projektu 6 mln zł.

REKLAMA

  • W programie bierze udział 28 instytucji kultury z woj. mazowieckim.
  • Koszt projektu 6 mln zł.

"6 milionów złotych oznacza 6 milionów wejść uczniów do instytucji kultury. Chcemy jeszcze bardziej zachęcić młodzież szkolną do odwiedzenia naszych placówek, by pokazać młodym ludziom kulturalną stronę Mazowsza" - powiedział na czwartkowej konferencji w Radomiu wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.

W programie bierze udział 28 instytucji kultury z woj. mazowieckim. Są wśród nich m.in. warszawskie placówki, np. Teatr Polski, Warszawska Opera Kameralna czy Państwowe Muzeum Archeologiczne. W Płocku uczniowie będą mogli kupić bilet za złotówkę do Teatr Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego czy do Muzeum Mazowieckiego. Promocyjna cena ma obowiązywać także m.in. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Program, którego pomysłodawcą był przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, chwalili biorący w czwartkowej konferencji szefowie mazowieckich instytucji kultury. Pieniądze przeznaczone na program mają bowiem wyrównać utracone przychody placówek kultury, głównie w związku z pandemią.

"To znaczne wsparcie dla instytucji kultury w dobie po pandemii, a jednocześnie element, który pozowali na częstsze wyjścia uczniów do placówek i obcowania, z tym co oferujmy" - powiedział dyr. Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" Włodzimierz Pujanek. Z kolei kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński zauważył, że dzięki wsparciu sponsorów prywatnych i instytucjonalnych placówce udaje się od 13 lat utrzymać darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne.

"Od początku naszej działalności staramy się, by dostęp do naszej oferty był tani albo wręcz bezpłatny, zgodnie z przekonaniem, że udział w kulturze nie może być limitowany zamożnością czy miejscem zamieszkania" - stwierdził Tyczyński. Dodał, że teraz dzięki inicjatywie samorządu Mazowsza również działania edukacyjne staną się bardziej dostępne.

Wprowadzenie tanich biletów do instytucji kultury podobało się także obecnym podczas konferencji w radomskiej "Elektrowni" uczniom Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. "Bilet za złotówkę to fajna sprawa dla nas, uczniów. Na pewno cena wejściówki zachęci do obejrzenia wystawy czy spektaklu" - powiedziała jedna z uczennic.

By móc skorzystać z programu, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Lista instytucji i formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach poszczególnych placówek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie