REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Bolesław Stelmach na czele Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

  • Autor: PAP
  • 24 lis 2017 14:36
Bolesław Stelmach na czele Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki
Bolesław Stelmach

Architekt Bolesław Stelmach został pełniącym obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki - podało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut rozpocznie działalność na początku przyszłego roku.

REKLAMA

W czwartek architekt Bolesław Stelmach odebrał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego akt powołania na p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

O podpisaniu listu intencyjnego w sprawie powstania instytutu poinformował na początku listopada resort infrastruktury i budownictwa. Jak podkreślono, rolą tej instytucji będzie wspomaganie programu Mieszkanie plus.

Krajowy Zasób Nieruchomości, krakowski Instytutem Rozwoju Miast i warszawski Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa podpisały porozumienie, którego stroną jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Dotyczy ono prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z realizacją rządowego programu Mieszkanie plus. Współpraca IRM i IGPiM będzie się odbywać z formule Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem rozporządzenia o połączeniu Instytutu Rozwoju Miast, Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury. Jego zadaniem będzie działalność badawcza, analizy i rekomendacje dotyczące zwiększania dostępności mieszkań i poprawy funkcjonowania społecznego budownictwa czynszowego.

Jak poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej podsumowującej dwa lata pracy MKiDN, która odbyła w połowie listopada br., Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury formalną działalność rozpocznie 1 stycznia 2018 r.

Minowany na p.o. dyrektora Instytutu Bolesław Stelmach jest architektem, wykładowcą akademickim, laureatem Honorowej Nagrody SARP z roku 2010. Trzykrotnie nominowano go do europejskiej nagrody imienia Ludwiga Miesa van der Rohe, odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) i brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). W tym roku został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii: architektura.

Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1980), gdzie uzyskał również stopień doktora (2009). W 2016 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 1985 roku prowadzi samodzielną praktykę projektową i dydaktyczną - obecnie Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne. Do jego najważniejszych projektów i realizacji zaliczyć można między innymi: rewaloryzację parku w Żelazowej Woli (2009), budynek administracyjno-biurowy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie (2009), Centrum Chopinowskie w Warszawie (2010) czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (2016).(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie