REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Była kopalnia, jest największa elektrownia słoneczna w Polsce

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2021 11:55
Była kopalnia, jest największa elektrownia słoneczna w Polsce
W gminie Brudzew ruszyła największa elektrownia słoneczna w Polsce. fot. Shutterstock

Konsorcjum Esoleo i PAK Serwis zbudowało dla grupy ZE PAK największą w Polsce farę solarną. Elektrownia słoneczna znajduje się w gminie Brudzew, na terenie gdzie do niedawna funkcjonowała kopalnia węgla brunatnego.

REKLAMA

  • W gminie Brudzew ruszyła największa elektrownia słoneczna w Polsce.
  • Farma o mocy 70 MWp została zbudowana przez konsorcjum Esoleo i PAK Serwis dla grupy ZE PAK.
  • Jeszcze niedawno było to miejsce wykorzystywane przez Kopalnię Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego.

Jak podała spółka, farma składa się ze 155 tys. 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje teren ok. 100 ha. Jeszcze niedawno było to miejsce wykorzystywane przez Kopalnię Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Przy budowie farmy spółka Esoleo zaangażowała m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną.

Według prezesa ZE PAK Piotra Woźnego to jedna z największych w Polsce inwestycji w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. "Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł - w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości" - powiedział.

Dodał, że dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto, zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze, zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem, jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Podobał się artykuł? Podziel się!