REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Było składowisko odpadów, będzie wielka farma fotowoltaiczna. Katowice podpisały umowę

  • Autor: PAP
  • 22 sie 2022 14:04
Było składowisko odpadów, będzie wielka farma fotowoltaiczna. Katowice podpisały umowę
Budowę farmy fotowoltaicznej w miejscu zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów zamówiło w czwartek Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. fot. Shutterstock

Miejska spółka komunalna zamówiła farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. Farma powstanie w miejscu, gdzie kiedyś było składowisko odpadów.

REKLAMA

  • Budowę farmy fotowoltaicznej w miejscu zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów zamówiło w czwartek Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach.
  • Inwestycja o mocy 1 MW ma kosztować nieco ponad 5,7 mln zł – poinformowały władze miasta.
  • Inwestycja ma być gotowa w ciągu sześciu miesięcy.

Jak wynika z informacji Michała Mendeli z wydziału komunikacji społecznej katowickiego magistratu, budowę pierwszej tak dużej farmy w mieście katowickie MPGK zamówiło w firmie Eko-Solar z Namysłowa. 

"Na miejskich budynkach montowaliśmy już tego typu instalacje, ale na zdecydowanie mniejszą skalę. Wytworzona z elektrowni energia będzie zasilała znajdujący się w sąsiedztwie Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, co przełoży się na niższe koszty jego funkcjonowania" - powiedział, cytowany przez Mendelę, prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zaznaczył, że inwestycja pozwoli zagospodarować teren, który dotychczas był nieczynnym wysypiskiem śmieci - chodzi o obszar o zamkniętej i zrekultywowanej kwatery składowiska odpadów nieszkodliwych przy ul. Żwirowej w dzielnicy Dąbrówka Mała.

Po zamknięciu wysypiska nie można na jego terenie stawiać obiektów budowlanych przez 50 lat, chyba że uzyska się stosowne decyzje i dokumenty pozwalające na odstępstwo od tego wymogu. MPGK wybrało to rozwiązanie.

Obecnie na składowisku są trzy kwatery. Pierwsza została już zrekultywowana, a jej powierzchnia zostanie wykorzystana pod montaż paneli, druga jest w trakcie rekultywacji i docelowo na niej również powstanie farma fotowoltaiczna. Na trzeciej kwaterze, jeszcze maksymalnie przez 10 lat będą gromadzone odpady. W przyszłości i tam ma powstać kolejna elektrownia słoneczna.

W projekcie zamontowanych zostanie 2160 sztuk paneli fotowoltaicznych, które zajmą, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, 17,5 tys. m kw. nieczynnej hałdy. Planowana moc instalacji to 1 MW. Dzięki niej położony obok zakład odzysku i unieszkodliwiana odpadów będzie mógł korzystać z ekologicznego źródła energii.

Inwestycja, prócz paneli, składa się z inwerterów o mocy 90 kW, które przekształcają produkowany przez panele prąd stały na zmienny, który później może popłynąć przez sieć i zasilać urządzenia elektryczne. Kompleks uzupełni stacja transformatorowa z niskiego napięcia na średnie napięcie oraz zamontowana wewnętrzna instalacja elektryczna. Wokół obiektu powstanie ogrodzenie.

Katowickie MPGK planuje w latach 2024-2028 realizację kolejnych etapów budowy farm fotowoltaicznych o podobnej mocy elektrycznej. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie