Cenne drewno w submisji. W postaci gotowych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięcioleciaPAP - 24-02-2021 14:11


19 firm m.in. z Polski, Czech, Niemiec i Włoch wzięło udział w organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie) submisji drewna cennego. Firmy kupiły łącznie 1769 metrów sześciennych surowca.

Była to już XXII edycja submisji, czyli corocznego przetargu na kłody drewna poszukiwane w przemyśle m.in. okleiniarskim i lutniczym.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy RDLP w Krośnie Edward Marszałek, na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu w tym roku wystawiono 1781 metrów sześciennych wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości - w tym dębu 1098 m sześc., jaworu - 201 m, jesionu - 192 m, modrzewia - 130 m, dębu czerwonego - 74 m, buka - 70 m oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej i wiązu.

Jak podkreślił rzecznik, oferty zakupu złożyło w sumie 19 firm m.in. z Polski, Austrii, Czech i Włoch. Nabyły one łącznie prawie 1769 m sześc., czyli ponad 99 procent oferowanego surowca.

"Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2026 złotych za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina - 2607 zł. Z kolei najwyższa cena jednostkowa wyniosła 22 tys. 681 zł za m sześc. kłody rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród. Zakupiła ją firma z Włoch" - podał Marszałek.

Jak zaznaczyła dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna, większość surowca została kupiona przez polskie firmy. Według niej każdy metr sześcienny drewna kupiony do "głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości". "Warto zwrócić też uwagę, że drewno sprzedane na submisji już w postaci gotowych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat" - wskazała.

Dyrektor krośnieńskiej RDLP podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i regionu. Zagrobelna przypomniała, że submisje w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

Drewno na przetarg wybierane jest spośród surowca pozyskanego w toku planowych cięć hodowlanych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa miliony metrów sześciennych drewna, zatem pula submisyjna stanowi niecały promil tej masy.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ok. 418 tys. ha. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ pad/