REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Centra handlowe Newbridge znowu docenione za ekologię

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 18 sty 2021 09:22
Centra handlowe Newbridge znowu docenione za ekologię
Centrum handlowe Nowe Czyżyny, fot. mat. prasowe Newbridge
Centra handlowe Newbridge znowu docenione za ekologię
Centra handlowe Newbridge znowu docenione za ekologię

Nowe Czyżyny w Krakowie oraz Nowe Bielawy w Toruniu po raz kolejny znalazły się w gronie najbardziej ekologicznych obiektów handlowych w Polsce. Wszystko za sprawą odnowionego certyfikatu BREEAM-In-Use. Oba centra w procesie certyfikacji otrzymały średnią ocenę bardzo dobrą, umacniając tym samym swój wynik z roku ubiegłego.

REKLAMA

Dwa centra handlowe z portfolio Newbridge odnowiły certyfikaty BREEAM-In-Use, po raz kolejny uzyskując ocenę "bardzo dobrą".

Nowe Czyżyny pozytywnie zostały ocenione zarówno w kategorii "asset performance", jak również w kategorii "building management". W tej pierwszej na 100% oceniono m.in. gospodarowanie odpadami, co jest głównie zasługą skutecznie prowadzonej segregacji śmieci, a także stworzonego dla najemców przewodnika po recyklingu.

Na 100% w kategorii "building management" oceniono z kolei zarządzanie terenem oraz wdrożone rozwiązania eko, na co wpływ mają zarówno inwestycje porządkujące przestrzeń wokół obiektu, jak również instrukcja przygotowana dla firm budowlanych dotycząca ochrony zastanego środowiska naturalnego.

W obu kategoriach wysokie noty przyznano także za racjonalne gospodarowanie wodą. Jest to efektem chociażby realizowanej konsekwentnie polityki gospodarowania zasobami wodnymi oraz modernizacji toalet, w których pojawiły się sanitariaty ograniczające zużycie bieżącej wody.

Na plus oceniono także dostęp do transportu publicznego (centrum połączone jest rozbudowaną siecią aż 17 linii autobusowych i tramwajowych), jak również wpływ obiektu na zdrowie oraz samopoczucie klientów i pracowników.

Ta ostatnia nota to głównie wypadkowa licznych modernizacji, jakie tu przeprowadzono w ostatnich latach, a które związane były m.in. z remontem pasażu czy powstaniem stref wypoczynku. Wysoko oceniono także gospodarowanie energią. Duża w tym zasługa m.in. wymiany oświetlenia wewnątrz obiektu i w jego otoczeniu na energooszczędne LED.

- Już po raz drugi uzyskaliśmy tak wysoką notę, co jest najlepszym dowodem na to, że realizowana przez nas strategia zrównoważonego rozwoju działa, a same obiekty Newbridge stają się coraz bardziej proekologiczne, niezwykle świadomie inwestując w swój rozwój - mówi Marta Drzewiecka, Portfolio Property & Marketing Manager w firmie Newbridge.

- Jednocześnie także, dzięki procesowi certyfikacji poznaliśmy te obszary, w których konieczne są dalsze zmiany. To wyzwania na najbliższe lata, z którymi musimy się zmierzyć i na które jesteśmy przygotowani. Nowoczesny obiekt handlowy musi się bowiem rozwijać z poszanowaniem środowiska naturalnego i swojego otoczenia - dodaje.

Ale nie tylko Nowe Czyżyny zostały ocenione na plus. Bardzo dobrą notę asesorzy przyznali także centrum handlowemu Nowe Bielawy w Toruniu. Podobnie jak w krakowskim obiekcie, tak i tu tak wysoki wynik widnieje zarówno w kategorii "asset performance", jak i w kategorii "building management".

W tej pierwszej na 100% oceniono gospodarkę odpadami, co identycznie, jak w przypadku krakowskiego centrum, jest zasługą skutecznych rozwiązań, których celem jest segregacja odpadów. Bardzo wysoko oceniono także dostęp do transportu publicznego oraz gospodarkę zasobami wodnymi. W tym ostatnim przypadku kluczowy był wpływ polityki gospodarowania zasobami, jaką realizuje od kilku lat Newbridge.

W drugiej kategorii na 100% oceniono zarządzanie terenami, na których znajduje się obiekt oraz wdrożone rozwiązania ekologiczne. Eko-egzamin centrum zdało także z wpływu na zdrowie i samopoczucie. Największa w tym zasługa m.in. modernizacji pasażu, wymiany oświetlenia na LED oraz zastosowania nowoczesnej klimatyzacji, która zapewnia optymalną temperaturę.

Nowe Bielawy wysokie i bardzo wysokie noty, sięgające nawet 80-100 proc., osiągnęło we wszystkich ocenianych kryteriach obu kategorii. Podobnie zresztą jak Nowe Czyżyny. - Uzyskanie tak wysokiego wyniku to potwierdzenie, że zarówno zrealizowane przez nas inwestycje, jak i wdrożone procedury procentują, a więc mają pozytywny wpływ na otoczenie. Cieszy szczególnie fakt, że nasze obiekty uzyskują podobne, wysokie oceny - dodaje Drzewiecka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie