Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu. Trwa wykańczanie wnętrzUM Bydgoszcz - 08-02-2021 10:39


Najważniejsze prace budowlane przy ul. Staroszkolnej 10 przeniosły się do wnętrza budynku. Po zakończeniu tych prac rozpocznie się wyposażenie interaktywnego Muzeum Kanału Bydgoskiego. Centrum stanie się także miejscem spotkań dla okolicznej młodzieży, seniorów i społeczników. To inwestycja, na którą miasto pozyskało wysokie dofinansowanie z UE.

Rewitalizacja budynku na Okolu, zmierza do finiszu. Wewnątrz trwają prace wykończeniowe: malowane są ściany, na podłodze i ścianach układane są płytki. Całość utrzymana jest w kolorach szarości i bieli.

W środku zamontowana została już platforma dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają też prace elektryczne i teletechniczne. Budynek będzie wyposażony dostęp do internetu, system nagłośnienia i monitoring.

W ramach prac budowlanych cały budynek jest dostosowywany do nowej funkcji. W obiekcie znajdą się sale wystawowe i warsztatowe, pomieszczenie socjalne, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia biurowe oraz sala konferencyjna.

Na zewnątrz pojawi się parking, wiata na sprzęt wodny oraz urządzenia ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Z myślą o tych osobach wybudowany został zewnętrzny podjazd.
Prace budowlane trwają już 11 miesięcy i pomimo stanu pandemii prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Mają zakończyć się, zgodnie z harmonogramem w kwietniu br. Kolejnym etapem będzie wyposażenie wnętrz. W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie przetargu na to przedsięwzięcie.

Na realizację tej inwestycji udało nam się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie. Osiedle, na którym powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne objęte jest Gminnym Programem Rewitalizacji, którego celem jest wzmacnianie integracji społecznej. Koszt tej inwestycji to 2,6 mln zł. Dofinansowanie w ramach ZIT wynosi 2,1 mln zł.

Dzięki tej inwestycji, prężnie rozwijające się Muzeum Kanału Bydgoskiego, które do tej pory mieści się w III LO zyska nowoczesną przestrzeń. Zwiększy się również oferta kulturalna dla mieszkańców, a dzieci i młodzież skorzystają z zajęć pozaszkolnych i integracyjnych. W tym miejscu wypożyczymy sprzęt wodny, odbędziemy warsztaty szermierki, łucznictwa, garncarstwa, czy wikliniarstwa. Zajęcia będą realizowane przy współpracy z bydgoskimi stowarzyszeniami.