×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cieszyn i Czeski Cieszyn mają wspólne logo i identyfikację wizualną

  • Autor: PAP
  • 01 wrz 2022 09:10
  • Aktualizacja: 01 wrz 2022 09:13
Cieszyn i Czeski Cieszyn mają wspólne logo i identyfikację wizualną
fot. UM Cieszyn

Wspólny system identyfikacji wizualnej, oparty m.in. o logo złożone z dwóch internetowych pinezek, układających się w serce, mają polski Cieszyn i Czeski Cieszyn. Uzupełnieniem są grafiki nawiązujące do symboliki obu miast, opatrzone hasłami: wspólnie, společně.

REKLAMA

  • Autorem nowego znaku graficznego jest prof. Tomasz Kipka z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
  • Nowa identyfikacja wizualna ma być wykorzystywana w promowaniu wspólnych wydarzeń kulturalnych czy przy podejmowaniu wspólnych transgranicznych działań.

"Wspólne logo ma wzmocnić nasze poczucie tożsamości, być znakiem rozpoznawczym współpracy, inspirować, promować nasze miasta. Nieprzypadkowo dwie pinezki układają się w serce. Logo to symbol, nasz jest wymowny" - oceniła, cytowana w informacji stowarzyszenia "Olza", burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

"Nastawieni jesteśmy na współdziałanie, na promowanie ważnych dla nas wartości. Historia naszych miast pokazała, jak ważna jest tolerancja i otwartość na drugiego człowieka. Nasza teraźniejszość pokazuje, że razem możemy więcej" - dodała Staszkiewicz.

Burmistrz Czeskiego Cieszyna Gabriela Hřebačková podkreśliła, że współpraca transgraniczna będzie miała wreszcie wspólny symbol, umożliwiając i łącząc ze sobą prezentację partnerskich działań obu miast. "Jestem przekonana, iż logo będzie łączyć ludzi z Czeskiego Cieszyna i Cieszyna, podobnie jak łączą nas ze sobą mosty w centrum miasta i przepływająca pod nimi rzeka" - wskazała Hřebačková.

Inicjatorzy przedsięwzięcia sygnalizują, że oprócz tego, że kształt graficznego znaku obu miast opiera się na formach, które można interpretować jako pinezki do oznaczania miejsc na internetowych mapach, daje on możliwość skojarzenia z hoczkami - elementami ludowego stroju cieszyńskiego.

Jak opisują przedstawiciele "Olzy", pochylone pod kątem i przybliżone do siebie pinezki wyglądają na wbite w jedno miejsce. Tworzą w ten sposób złożony z połówek stylizowany kształt serca, co ma odnosić się do dwóch miast po dwóch stronach rzeki, tworzących jeden organizm. Czerwony kolor ma symbolizować stronę polską, niebieski stronę czeską, a wolna przestrzeń między elementami - rzekę Olzę.

Wraz z logo powstał system identyfikacji wizualnej, oparty na kolorach obu miast i natury. Podstawowe kolory znaku - czerwony i niebieski oraz żółty odpowiadają barwom miejskich flag. Zieleń i błękit symbolizują obecną w miastach naturę. Paletę dopełniają czerń i biel. Treści materiałów mają być prezentowane krojem Atkinson Hyperlegible, powstałym z myślą o osobach słabiej widzących.

Przedstawiciele stowarzyszenia "Olza" sygnalizują, że wspólna identyfikacja wizualna Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zaczyna być już zauważalna w przestrzeni obu miast. Wspólne logo można dostrzec na samochodach jednej z cieszyńskich sieci taksówkowych. Wkrótce ma zacząć funkcjonować jako element wspólnych przedsięwzięć i imprez o charakterze transgranicznym: znajdzie zastosowanie m.in. w Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej, które powstaje w ramach projektu "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju".

Wspólne logo Cieszyna i Czeskiego Cieszyna powstało w mikroprojekcie współpracy transgranicznej, którego partnerami były miasta Cieszyn i Czeski Cieszyn oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" - polska strona Euroregionu Śląsk Cieszyński. Projekt "Cieszyn i Czeski Cieszyn wspólnie" został dofinansowany ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie