REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Co dalej z sądecką "doliną krzemową"?

  • Autor: PAP
  • 09 lis 2021 15:32
Co dalej z sądecką "doliną krzemową"?
Upadłe Miasteczko Multimedialne w założeniu pomysłodawcy miało być "sądecką doliną krzemową". fot. Shutterstock

To może być koniec kłopotów z Miasteczkiem Multimedialnym w Nowym Sączu. Wybrano ofertę w przetargu na sprzedaż budynku, która opiewa na blisko 14 mln zł.

REKLAMA

  • Syndyk masy upadłościowej wybrał ofertę w przetargu dotyczącym sprzedaży budynku Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu.
  • Oferta została wybrana spośród czterech propozycji przedstawionych w aktualnym przetargu i opiewa na 13,9 mln zł. Jest to 13 próba sprzedaży tego podmiotu; we wcześniejszych nie było ofert.
  • Miasteczko, które miało być "sądecką doliną krzemową" powstało przy wsparciu blisko 95 mln zł funduszy unijnych.

Jak poinformował PAP we wtorek Witold Kadłuczka, syndyk masy upadłościowej Miasteczka Multimedialnego, postanowienie o wyborze oferty na razie nie jest prawomocne. 

Wybraną ofertę złożyła osoba fizyczna działająca na południu kraju. Na razie nie przedstawiła swoich planów związanych z budynkiem Miasteczka Multimedialnego. Syndyk chciałby, aby transakcja została sfinalizowana do końca roku, ze względu na koszty związane z zimowym utrzymaniem gmachu.

Jak przypomniał Kadłuczka, próby sprzedaży upadłego podmiotu trwają od 2018 roku; najpierw jako całego przedsiębiorstwa (pierwsza cena wywoławcza wynosiła prawie 57 mln zł), a następnie wydzielonej z niego nieruchomości - wtedy pierwsza cena wywoławcza wynosiła 46 mln zł. W sumie odbyło się 13 przetargów, w tym dziewięć na samą nieruchomość.

Wśród kilkudziesięciu wierzycieli spółki Miasteczko Multimedialne największym jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zgłosiła roszczenia na ponad 130 mln zł.

Decyzję o ogłoszeniu upadłości spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela parku technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu podjął krakowski sąd w październiku 2017 roku. Wniosek o głoszenie upadłości zgłosił sam dłużnik - spółka Miasteczko Multimedialne.

Inwestycja otwarta oficjalnie w maju 2014 r. powstała przy wsparciu unijnych funduszy w wysokości 94,9 mln zł. MMC Brainville w założeniu pomysłodawcy - Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University, miało stać się "sądecką doliną krzemową" - ponadregionalnym ośrodkiem badań i rozwoju w zakresie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, telekomunikacji, grafiki i animacji komputerowej, technologii mobilnych oraz multimediów.

Park technologiczny dysponuje nowoczesnym budynkiem biurowo-laboratoryjnym, dedykowanym do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT o łącznej powierzchni blisko 16 tys. m. kw.Miasteczko Multimedialne w sierpniu 2010 r. otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu w wysokości 94,9 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Łączna wartość inwestycji wyniosła 111,7 mln zł.

W kolejnych latach zmieniali się udziałowcy spółki, a termin oddania obiektu, pierwotnie planowany na wrzesień 2012 r., był przesuwany, co groziło utratą unijnej dotacji. Spółka borykała się z problemami finansowymi - po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego został złożony do sądu w 2015 r.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ drag/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie