×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Covid Challenge - wyzwanie dla twórców innowacji

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 kwi 2020 13:30
Covid Challenge - wyzwanie dla twórców innowacji
Fot. Mat. prasowe

Proste respiratory, bezpieczniejsze kombinezony czy innowacyjne metody dekontaminacji to przykłady potrzeb służby zdrowia, niezbędnych do zatrzymania epidemii koronawirusa. Rozwiązania tych problemów mogą dostarczyć ochotnicy, którzy wezmą udział w wyzwaniu Covid Challenge.

REKLAMA

Dzięki akcji najlepsze projekty uzyskają wsparcie w realizacji, a pomysłowe metody działania zostaną nagłośnione i trafią do potrzebujących pomocy szpitali i placówek medycznych. W ciągu pierwszego tygodnia trwania akcji do organizatorów napłynęło ponad 30 unikatowych zgłoszeń, a kolejne pomysły można nadal rejestrować.

Akcja pod nazwą Covid Challenge współorganizowana jest przez Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmę Planet Partners, która od wielu lat wspiera zawody robotyczne ERC. Została skierowana do młodych polskich naukowców, studentów i innowacyjnych przedsiębiorców chcących wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, aby realnie wesprzeć polską służbę zdrowia w walce z epidemią koronawirusa. Głównym celem inicjatywy jest opracowanie przez uczestników rozwiązań do szybkiego wdrożenia, które będą w stanie efektywnie wspierać pracę lekarzy i pielęgniarek.

Narzędzia, nad których stworzeniem będą pracować uczestnicy akcji, mają odpowiedzieć na zapotrzebowanie zgłoszone przez sam personel medyczny. Na liście najpilniejszych potrzeb stworzonej przez medyków znalazły się między innymi: uproszczony respirator, narzędzie do masowej terapii tlenowej, lepszy system nagłośnienia dla kombinezonów ochronnych czy innowacyjny sposób zabezpieczania karetek pogotowia – to podstawowe rozwiązania, bez których skuteczna, długofalowa walka z epidemią będzie niemal niemożliwa.

– Naszym celem jest wypracowanie, w ramach tzw. community science prostych i efektywnych narzędzi walki z pandemią, na których samodzielne stworzenie medycy nie mają szans ze względu na brak wiedzy technicznej i zasobów – mówi Jakub Ryzenko z Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, współorganizatora akcji. – Wierzymy, że młodzi inżynierowie, innowacyjne firmy oraz studenci uczelni technicznych zaangażują się w akcję i zaproponują rozwiązania będące odpowiedzią na te najbardziej pilne potrzeby służby zdrowia w tak trudnym dla niej czasie.

Na akcję składają się dwa etapy. Pierwszym z nich jest rejestracja zainteresowanych uczestników na stronie internetowej i zebranie od nich pomysłów na rozwiązanie jednego lub więcej problemów z bazy. Drugi to tzw. Giełda Pomysłów. Trafią na nią najlepiej rokujące rozwiązania, które na giełdzie będą promowane i zaprezentowane docelowym użytkownikom oraz podmiotom mogącym zapewnić wsparcie w ich realizacji.

Organizatorzy zakładają też wsparcie dla najbardziej obiecujących pomysłów w dotarciu do decydentów oraz pozyskaniu funduszy na realizację prototypów tak, aby zaproponowane rozwiązania mogły realnie trafić do potrzebujących jednostek medycznych w jak najkrótszym czasie.
W ciągu pierwszego tygodnia trwania akcji do organizatorów napłynęło ponad 30 zgłoszeń. Można wśród nich znaleźć innowacyjne narzędzia i metody działania, a także modyfikacje istniejących już urządzeń – zarówno medycznych, jak i codziennego użytku oraz systemy, czy aplikacje. Największym zainteresowaniem uczestników cieszą się maseczki ochronne z wydajnym filtrem, nieparujące przyłbice oraz systemy monitorowania stanu pacjentów na dużą skalę.

Istotne jest, że Covid Challenge to nie zwykły konkurs, ale akcja wspierająca faktyczną walkę o życie ludzi. Chcemy, żeby to wyzwanie było narzędziem, dzięki któremu innowacje mogą zostać nakierowane na realne potrzeby – mówi Łukasz Wilczyński z Planet Partners, pomysłodawca zawodów ERC. I dodaje: to apel o pomoc – poszukujemy innowatorów dla wsparcia praktyków.
Pierwszymi partnerami merytorycznymi akcji zostali: Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJCM oraz Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji na jej temat oraz bazę potrzebnych rozwiązań i wymagania dotyczące nadsyłanych zgłoszeń można znaleźć na stronie www.covidchallenge.pl.

Akcja i przyjmowanie Zgłoszeń rozpoczęła się z dniem 27 marca 2020 roku.
W toku Akcji realizowana będzie cykliczna ocena Zgłoszeń.
W pierwszym cyklu ocenione zostaną Zgłoszenia otrzymane do dnia 6 kwietnia
2020 roku.
Kolejne cykle oceny będą powtarzane co 7-14 dni w zależności od ilości otrzymywanych zgłoszeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie