×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czas na sztukę w mieście. Wystartował konkurs dla artystów „Art Walk Open Call 2023”

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 paź 2022 10:29
Czas na sztukę w mieście. Wystartował konkurs dla artystów „Art Walk Open Call 2023”
Wystartował konkurs „Art Walk Open Call 2023”. fot. mat. prasowe Ghelamco

Wystartował konkurs „Art Walk Open Call 2023”.  Artystki i artyści, kuratorki i kuratorzy, a także wszystkie osoby zainteresowane tematyką kulturalną mogą przedstawić własną koncepcję niepublikowanej wcześniej wystawy.

REKLAMA

  • 24 października ogłoszony został otwarty konkurs „Art Walk Open Call 2023” organizowany przez Fundację Sztuka w Mieście oraz Ghelamco.
  • W ramach inicjatywy każdy może opracować i zgłosić własną koncepcję wystawy w warszawskiej galerii Art Walk.
  • W koncepcie można wykorzystać nie tylko samą galerię, ale także przestrzeń placu Europejskiego.
  • Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec stycznia.

Galeria zlokalizowana na placu Europejskim została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta. Umożliwia upowszechnianie prac artystów w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Pasaż składa się z trzynastu segmentów, każdy z oknem ukazującym wnętrze.

Wystartował konkurs „Art Walk Open Call 2023”. fot. mat. prasowe Ghelamco
Wystartował konkurs „Art Walk Open Call 2023”. fot. mat. prasowe Ghelamco

 

Począwszy od maja 2016 galeria Art Walk gościła 18 oryginalnych wystaw, w ramach których swoje prace zaprezentowało ponad 80 artystów i artystek. Dotychczas zrealizowano tu między innymi takie projekty jak „Neon Inn”, prezentujący neony jako ważny element miejskiej historii i współczesności Warszawy, „19 okazów geologicznych znalezionych w Polsce” artystki Katarzyny Przezwańskiej, „Bez/granicznie”, której kuratorem był Marcin Polak (z udziałem artystek Cecyli Malik, Anny Pichury, Pameli Bożek i Anny Jochymek), „From the Block” artystki Karoliny Mełnickiej, czy „Layering of the World” francuskiego artysty Guillaume’a Airiaud (kuratorkami były Marta Czyż i Karolina Wlazło-Malinowska).

W 2017 roku przeprowadzono pierwszą edycję konkursu. W jego wyniku powstała wystawa „Świat należy do Ciebie”, której pomysłodawcą był artysta Jakub Słomkowski. Kolejną, drugą edycję, zrealizowaną w 2019 roku, wygrali Blanka Jędra oraz Marek Kucharski, którzy wraz z kuratorką Grażyną Bastek przygotowali wystawę „Kolor, przed którym stoisz”.

W ramach „Art Walk Open Call 2023” artystki i artyści, kuratorki i kuratorzy, a także wszystkie osoby zainteresowane tematyką kulturalną mogą przedstawić własną koncepcję niepublikowanej wcześniej wystawy. Co ciekawe, w koncepcie można wykorzystać nie tylko samą galerię, ale także przestrzeń placu Europejskiego.

– Konkurs jest otwarty na wszystkie możliwe formy przedstawienia. Dotychczas w galerii prezentowane były dzieła malarskie, rysunki, prace video czy instalacje. W ramach wystaw organizowane były także praktyki performatywne czy warsztaty. Tym razem zależy nam zwłaszcza na koncepcjach, które nawiązywać będą dialog z samym obiektem, traktując go jako nie tylko lokalizację, ale wręcz przedmiot interwencji artystycznej. Jego wyrazista architektura skłania do refleksji nad tym, jak bardzo kontekst przestrzeni wpływa na odbiór i interpretację dzieł sztuki. Zastanawiamy się, czy nasza galeria mogłaby stać się integralną częścią koncepcji artystycznej – mówi Karolina Wlazło-Malinowska, kuratorka i koordynatorka galerii.

Pomysły oceniane będą przez jury złożone z członków rady programowej Art Walk i fundacji „Sztuka w mieście” oraz przedstawicieli Ghelamco. Pod uwagę brana będzie atrakcyjność i oryginalność pomysłu, dostosowanie do charakteru miejsca oraz realność przyjętych rozwiązań. Najlepsza koncepcja doczeka się realizacji w połowie 2023 roku.

Prace konkursowe przysyłać można lub dostarczyć osobiście do 9 stycznia 2023 na adres Ghelamco, Plac Europejski 1, 00-844 Warszawa, z dopiskiem “Art Walk Open Call 2023”.

Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec stycznia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie