REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Czyste Powietrze w świętokrzyskim. 14 tys. mieszkańców skorzystało z programu

  • Autor: PAP
  • 24 sie 2021 16:15
Czyste Powietrze w świętokrzyskim. 14 tys. mieszkańców skorzystało z programu
Fot. Shutterstock

14 tys. mieszkańców woj. świętokrzyskiego skorzystało z programu "Czyste Powietrze". Dotacje na wymianę starych pieców i termomodernizacje budynków wyniosły dotąd prawie 140 mln złotych.

REKLAMA

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach, Ryszard Gliwiński, przypominał we wtorek, że w programie można otrzymać dofinansowanie do 37 tys. zł na pełną termomodernizację, czyli wymianę okien, drzwi, docieplenie budynku, wymianę źródeł ciepła oraz fotowoltaikę. Zwracał uwagę, że zainteresowanie przystąpieniem do programu cały czas rośnie.

"W okresie od stycznia do lipca 2020 do WFOŚiGW w Kielcach wpłynęło 2619 wniosków, w analogicznym okresie tego roku jest to 5110 wniosków" - mówił we wtorek prezes Gliwiński.

W województwie świętokrzyskiem jest też najmniej odrzuconych wniosków - 1,5 proc., a średni czas rozpatrzenia wniosku to osiem dni.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, odpowiadający za wdrażanie ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze", poinformował, że w skali kraju wnioski o dotacje złożyło 300 tys. osób. Zaznaczył, że wzrasta liczba wniosków składanych w ciągu tygodnia.

"Jeżeli spojrzymy na dane statystyczne, to w ubiegłym roku do wszystkich wojewódzkich funduszy wpływało tygodniowo około 2,5 tys. wniosków, teraz jest to od 4 tys. do 4,5 tys. wniosków tygodniowo. To dzięki dobremu i sprawnemu zaangażowaniu się wojewódzkich funduszy, ale i szeregu zmian, które zostały dokonane od momentu wdrożenia programu" - powiedział wiceprezes NFOŚiGW.

Mirowski podkreślił przy tym włączenie się w propagowanie programu samorządów, które otrzymywały wsparcie finansowe na uruchomienie punktów konsultacyjnych. Zwracał uwagę, że w regionie świętokrzyskim przygotowano je we wszystkich gminach.

Wiceprezes NFOŚiGW zwracał uwagę, że Fundusz podpisał umowy z siedmioma bankami, które przygotowują kredyty, z których będzie można sfinansować termomodernizację domu oraz wymianę źródła ciepła. Dotąd odpowiednie instrumenty finansowe przygotowały Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska. Dodawał, że po uruchomieniu ścieżek bankowych formalności związane z przystąpieniem do programu będzie można załatwić w dodatkowych 3,5 tys. punktów na terenie kraju.

Przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. w programie "Czyste Powietrze" nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego.

Program "Czyste Powietrze" to największa dotychczas inicjatywa, wspierająca walkę z niską emisją. Program uruchomiony w 2018 roku daje możliwości dofinansowania inwestycji w wymianę źródła ciepła, ale także na termomodernizację budynków. Na program przeznaczono łącznie 100 mld zł.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ skr/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie