REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Daniel Libeskind odebrał tytuł honorowego obywatela miasta Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 30 lis 2022 09:30
Daniel Libeskind odebrał tytuł honorowego obywatela miasta Łodzi
Daniel Libeskind został Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi, fot. mat. prasowe

Daniel Libeskind, znany amerykański architekt i planista miejski, otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Łodzi.

REKLAMA

  • W 2020 r. osiągnięcia urodzonego w Łodzi Daniela Libeskinda doceniły władze miejskie nadając mu honorowe obywatelstwo miasta Łodzi.
  • Podczas uroczystości w łódzkim magistracie Libeskind odebrał tytuł oraz symboliczny klucz do bram miasta z rąk prezydent miasta Hanny Zdanowskiej.

Sławę i uznanie na całym świecie zyskał dzięki wizjonerskim projektom budynków przypominających niesamowite rzeźby. Te najbardziej znane spod kreski Libeskinda to m.in.: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Imperial War Museum North w Manchesterze, Muzeum Felixa Nussbauma w Osnabrucku. W Polsce zaprojektował Złotą 44 w Warszawie.

Daniel Libeskind był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Honorowe Obywatelstwo jest szczególnym wyróżnieniem  za godną najwyższego uznania działalność na rzecz promocji naszego Miasta - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

Mam nadzieję, że pobyt w Łodzi – mieście w którym pan się urodził i spędził wczesne lata dzieciństwa – i kolejne spojrzenie na nasze miasto, z perspektywy ostatnich lat, jest dla pana dobrym przeżyciem. My, łodzianie, jesteśmy dumni, że jest pan jednym z nas. Dlatego dziś mam zaszczyt wręczyć panu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Proszę przyjąć ten honor z najlepszymi życzeniami od wszystkich mieszkańców naszego miasta – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Łódzkie korzenie Daniela Libeskinda

Libeskind urodził się w Łodzi i choć w wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela, do dziś podkreśla swoje łódzkie korzenie.

– Łódź nie jest zwykłym miastem, to moje miasto. Tu niegdyś połączyły się cztery kultury i tu funkcjonowały w symbiozie. Czuję, że miasto nas wzywa do tego, żeby je ożywić i odnowić jego kulturową tożsamość. I nie chodzi tu tylko o odnowienie budynków, ale o wykorzystanie jego ducha… – mówił podczas jednej z wizyt w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie