×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Debiut Roca na Fuorisalone z instalacją artystyczną projektu Cobalto Studio

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 19 lip 2022 15:15
  • Zaktualizowano: 19 lip 2022 15:18
Debiut Roca na Fuorisalone z instalacją artystyczną projektu Cobalto Studio
Instalacja Influence na targach Fuorisalone, proj. Cobalto Studio, fot. mat. prasowe Roca

Architekci z pracowni Cobalto Studio zaprojektowali instalację Influence, którą firma Roca prezentowała w ramach Fuorisalone w Mediolanie.

REKLAMA

  • W ramach mediolańskiego „święta designu” – Fuorisalone, firma Roca zaprezentowała wyjątkową instalację pt. „Influence”, którą zaprojektował zespół uznanych architektów z Cobalto Studio.
  • Inspiracją do stworzenie wystawy była kultura i estetyka śródziemnomorska, a także nowa kolekcja marki – „Ona”, która powstała w szacunku do naturalnych zasobów środowiska.

„Roca uczestniczyła w Fuorisalone po raz pierwszy, a więc był to z pewnością strategiczny kamień milowy w długiej historii firmy” – mówił Marc Viardot, dyrektor ds. marketingu i projektowania w Grupie Roca. „Fuorisalone zamienia Mediolan w centrum globalnego biznesu projektowego, a więc nie mogło nas tam zabraknąć. Pokazaliśmy światu architektury i designu aspiracyjną stronę naszej marki. Instalacja „Influence” obrazuje bowiem pochodzenie Roca oraz jej głęboką wrażliwość na materiały i wzornictwo” – dodał.

Za sprawą instalacji „Influence”, Roca przeniosła symbolicznie Morze Śródziemne do Mediolanu. fot. mat. prasowe Roca
Za sprawą instalacji „Influence”, Roca przeniosła symbolicznie Morze Śródziemne do Mediolanu. fot. mat. prasowe Roca

Historia Morza Śródziemnego

Za sprawą instalacji „Influence”, Roca przeniosła symbolicznie Morze Śródziemne do Mediolanu. Zaprojektowana przez Cobalto Studio z Barcelony instalacja „Influence” prezentuje wernakularną architekturę Morza Śródziemnego z poszanowaniem jej specyfiki, odkrywając równocześnie jej powiązania ze współczesnymi praktykami artystycznymi.

Założyciel Cobalto Studio, Gabriel Escámez, opisał wystawę następująco: „Instalacja „Influence” to przestrzeń do refleksji, w której poprzez zmysły możemy znaleźć nić porozumienia z tym, co nas otacza”.

Architekci Cobalto Studio, projektując instalację, wzięli za punkt wyjścia do tworzenia tej wyjątkowej kreacji – „talaiots”, czyli megality z epoki brązu znalezione na wyspach Minorka i Majorka. Gabriel Escámez i jego zespół badali projektowanie tych enigmatycznych struktur, doszukując się w nich związku z potrzebami teraźniejszości, wyrażających się w idei docenienia tego, co najbardziej elementarne i zasadnicze. Studio z siedzibą w Barcelonie wyjaśnia swój zamysł w ten sposób: „Sednem tej instalacji jest wernakularna architektura Morza Śródziemnego i powody, dla których pozostaje ona aktualna”.

Podziwiając instalację „Influence” możemy doznać uczucia spokoju, wyobrazić sobie cud natury wyrzeźbiony falami Morza Śródziemnego. Aby osiągnąć ten efekt, architekci wykorzystali REDEXT – dane dotyczące fal i pływów zebrane przez sieć boi u wybrzeży Minorki. Roca i Cobalto przeanalizowali je, zaznaczając szczyty i doliny fal. Wyniki przełożyli zaś na pulsujące fale złotego światła, przeplatające się z ciemnością, co odzwierciedla dokładne ruchy fal zarejestrowanych przez system REDEXT, dając wrażenie zanurzenia w wodach Morza Śródziemnego. Gabriel Escámez opisuje wynik jako: „zanurzenie w bijącym sercu, które znajduje się w głębi Mare Nostrum”.

Produkty Roca elementem instalacji artystycznej

W całej instalacji „Influence” można znaleźć wyselekcjonowane elementy z kolekcji Roca „Ona”, których miękkie kształty i ciepła kolorystyka są idealnym uzupełnieniem naturalistycznej i wernakularnej estetyki. Kolekcji „Ona” towarzyszy idea tworzenia przestrzeni pełnych dobrego samopoczucia, czystości i harmonii z naturą, co pozostaje w zgodzie z tradycyjną architekturą śródziemnomorską. Najnowsza kolekcja Roca dla przestrzeni łazienkowej łączy innowacyjny design i najnowocześniejszą technologię, aby osiągnąć nowe standardy higieny, komfortu i zrównoważonego rozwoju.

W nawiązaniu do wydarzenia INTERNI Design Re-Generation, którego celem było wygenerowanie nowych propozycji projektowych, w których zrównoważony rozwój jest kluczem do nowego stylu życia, instalacja „Influence” wykorzystywała materiały wielokrotnego użytku i korzystała z optymalizacji zasobów.

Instalacja Roca to otwarty dialog między filozofią, materialnością i zrównoważonym rozwojem, wzbogacony o doznania zmysłowe. W rezultacie powstała autentyczna, wciągająca wystawa, która przenosiła odwiedzających do śródziemnomorskiej oazy spokoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie