REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Dwie poprawki do nowelizacji Prawa budowlanego zostały przyjęte

  • Autor: PAP
  • 29 cze 2022 10:33
Dwie poprawki do nowelizacji Prawa budowlanego zostały przyjęte
fot. Unsplash

Senacka Komisja Infrastruktury przyjęła dwie poprawki do nowelizacji Prawa budowlanego. Ustawa wprowadza m.in. możliwość prowadzenia elektronicznego dziennika budowy oraz elastyczniejsze prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane.

REKLAMA

  • Ustawa - jak wskazał podczas posiedzenia komisji minister rozwoju i technologii Piotr Uściński - jest kolejnym etapem cyfryzacji procesów administracyjnych dotyczących budownictwa.
  • Koszty związane z wprowadzeniem regulacji mają wynieść 3,73 mln zł i będą rozłożone na 10 lat.
  • Komisja przyjęła dwie poprawki.

Pierwsza poprawka dotyczy zmiany nazwy: "elektroniczna książka obiektu budowlanego" i zostało zastąpione: "cyfrową książką obiektu budowlanego". Zmiana ta - jak uzasadniło ministerstwo - wynika z faktu, że pierwsze określenie jest już zarejestrowane przez inny podmiot. Druga przyjęta poprawka dotyczy "spójności odesłań".

Jednym z najważniejszych wprowadzanych przez regulację rozwiązań - jak napisano w uzasadnieniu - jest wprowadzenie możliwości prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej.

"Inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty na budowie. Każdy dziennik budowy otrzyma indywidualny numer. Umożliwi to odnalezienie dziennika w systemie elektronicznego dziennika budowy i odczytywanie wpisów dotyczących konkretnej budowy" - napisano.

W przypadku prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej, dopuszczone zostanie - przy składaniu dokumentów o użytkowanie obiektu budowlanego - podanie jedynie numeru elektronicznego dziennika budowy, bez konieczności dołączania go w postaci papierowej. W konsekwencji wniosek o pozwolenie na użytkowanie i zawiadomienie o zakończeniu budowy będą mogły być składane w postaci elektronicznej.

Zaznaczono, że czasowo zachowana zostanie dotychczasowa forma prowadzenia dziennika budowy, czyli papierowa. Inwestor będzie miał możliwość wyboru, czy chce dokumentować proces budowlany elektronicznie, czy papierowo.

Projekt przewiduje także umożliwienie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. Książkę obiektu budowlanego będzie można założyć i prowadzić on-line, z wykorzystaniem systemu elektronicznej (po poprawce cyfrowej) książki obiektu budowlanego. Książka obiektu budowlanego, tak jak i dziennik budowy, otrzyma indywidualny numer, który pozwoli zarówno właścicielowi lub zarządcy, jak i organowi nadzoru budowanego na odnalezienie książki w systemie.

Według KPRM, portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego - np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą.

Z kolei centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej będą prowadzone poprzez system e-CRUB.

Wskazano, że projekt umożliwi też prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane w elastyczniejszy sposób - tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego.

W ustawie uregulowano także sprawy uzgadniania pod względem ochrony przeciwpożarowej projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w późniejszym terminie

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie