×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich powraca po pandemicznej przerwie

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2021 16:17
Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich powraca po pandemicznej przerwie
Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich

W niedzielę 14 listopada odbędzie się 16. edycja Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich.  Inicjatywa powraca po przerwie związanej z pandemią.

REKLAMA

  • Po przerwie związanej z pandemią wraca Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich – jego 16. edycja odbędzie się w niedzielę.
  • Do obejrzenia wystaw stałych i czasowych oraz niedostępnych na co dzień miejsc zaprasza 45 muzeów i galerii.
  • Poza krakowskimi placówkami w inicjatywę włączyły się Zamek Królewski oraz Muzeum Fonografii w Niepołomicach i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. 

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

Przeczytaj także >> TOP: Kraków w budowie: tak zmienia się stolica Małopolski

Poza krakowskimi placówkami w inicjatywę włączyły się Zamek Królewski oraz Muzeum Fonografii w Niepołomicach i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Dla widzów przygotowano specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy i oprowadzania z przewodnikiem. Na część z nich trzeba rezerwować miejsca. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny, na część obowiązują bilety za symboliczne kwoty.

Jak podkreśla dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Katarzyna Olesiak Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich to świetny pretekst, żeby przypomnieć sobie, jak bogate i różnorodne zbiory mają krakowskie placówki i co ciekawego oferują.

Galeria Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztuki" zaprasza na wystawę kilkudziesięciu prac Leszka Sobockiego "Portrety krakowian", a Zamek Królewski na Wawelu na specjalne trasy z przewodnikiem "Otwórz oczy na Wawel" - spacer po wzgórzu wawelskim oraz "Wawel po godzinach" - sekrety Baszty Złodziejskiej.

Z kolei Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje oprowadzania po wystawie "Ukraina. Wzajemne spojrzenia" w języku polskim i ukraińskim, a Muzeum Fotografii zaprasza do nowych pomieszczeń przy ul. Józefitów 16, gdzie można zwiedzić magazyny studyjne, pracownie konserwacji i digitalizacji wyposażone w nowoczesny sprzęt. W Muzeum AK będzie można obejrzeć eksponaty, których nie ma na ekspozycji stałej.

Muzeum Krakowa chce pokazać Rynek Podziemny w pełnym oświetleniu, które pozwoli przyjrzeć się zakamarkom i wszystkim detalom wystawy. W oddziale tego muzeum - Fabryce Emalia Oskara Schindlera zaplanowano m.in. oprowadzanie po wystawie stałej "Kraków - czas okupacji 1939-1945" dla rodzin z dziećmi powyżej 7. roku życia oraz warsztat dla dzieci "Jak powstaje wystawa?".

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza m.in. na warsztaty budowania latających modeli szybowców. W Muzeum Narodowym w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie trwała całodzienna akcja wysyłania do bliskich i znajomych kartek okolicznościowych, których szata graficzna inspirowana jest tematyką niepodległościową.

Szczegółowy pogram wydarzeń znajduje się na stronach muzeów.(PAP)

wos/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie