Fernando Menis z najwyższym toruńskim wyróżnieniemtorun.pl - 15-12-2015 16:38


Podczas gali otwarcia sali koncertowo-kongresowej na Jordankach jej projektant, hiszpański architekt Fernando Menis, otrzymał medal Thorunium - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Torunia - poinformował oficjalny portal miejski torun.pl.

Thorunium to najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać prezydent Torunia. Są nim honorowane m.in. instytucje, firmy, organizacje i stowarzyszenia w rocznicę powstania lub w uznaniu zasług dla miasta. Posrebrzany, okrągły medal o średnicy 90 mm, wykonany jest wg projektu Alicji Majewskiej. Na rewersie znajduje się herb Torunia z bramy Ratusza Staromiejskiego oraz zwój papirusu z wyodrębnionym miejscem na grawerowany napis dedykacyjny. W centralnym punkcie awersu umieszczone jest gotyckie okno, za którym widać symbol układu heliocentrycznego i panoramę Torunia oraz napis "Thorunium" - czytamy w opisie medalu na stronie torun.pl.

Prezydent Torunia przyznał architektowi medal za to, że stworzył projekt Sali na miarę XXI wieku, która będzie służyć wielu pokoleniom torunian. 

Fernando Martín Menis (urodzony 15 czerwca 1951 roku w Santa Cruz de Tenerife, Wyspy Kanaryjskie), jest hiszpańskim architektem, absolwentem Instytutu Architektury w Barcelonie, który działa również jako przewodniczący Laboratorium Innowacji w Architekturze i Designie na Teneryfie, jak i profesor Europejskiego Uniwersytetu Wysp Kanaryjskich oraz jako prelegent na Międzynarodowych Kongresach Architektury. W 2004 roku Fernando Menis stworzył firmę Menis Architects - studio architektoniczne działające na Teneryfie, w Madrycie, a także w Walencji. Projekty F. Menisa są zrównoważone i elastyczne, łączą naturalne elementy krajobrazu miejskiego z architekturą. Jego główne zrealizowane projekty to m.in.: budynek rządu na Teneryfie w Santa Cruz de Tenerife (1999), basen na rzece Szprewa w Berlinie (2004), Centrum Artystyczne i Kongresowe Magma na Teneryfie (2005), Wyspowy Stadion Lekkoatletyczny na Teneryfie (2007), Muzeum Sakralne i Plac Hiszpański na Teneryfie i Agora Garden Tower w Tajpej. Za swoje projekty odznaczany licznymi nagrodami międzynarodowymi, m.in. podczas Światowego Festiwalu Architektury.

Fernando Menis jest projektantem Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. Hiszpański architekt przyznał, że inspirował się przy jego tworzeniu historią i architekturą grodu Kopernika. Ogromne wrażenie wywarł na nim szczególnie ceglany gotycki kościół Najświętszej Marii Panny oraz starówka jako spójna całość. W 2008 roku jego koncepcja surowej, betonowo-ceglanej wielofunkcyjnej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią, zyskała w Toruniu uznanie jurorów międzynarodowego konkursu architektonicznego. Wybrano ją spośród 22 nadesłanych propozycji. Do budowy sali przystąpiono w kwietniu 2013 roku.

Więcej na torun.pl.