REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Festiwal fotograficzny Interphoto w Białymstoku

  • Autor: PAP
  • 21 wrz 2021 15:25
Festiwal fotograficzny Interphoto w Białymstoku
Fot. Shutterstock

25 wystaw fotograficznych artystów z Polski i z zagranicy, pokazy filmów nt. fotografii, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy zdjęć z muzyką na żywo i spacery fotograficzne, złożą się na rozpoczynający się w czwartek 5. festiwal Białystok Interphoto.

REKLAMA

Hasłem przewodnim festiwalu jest "Dychotomia. Wschód i Zachód". "Wydawałoby się, że jest (dychotomia) to dość trudne do zrozumienia słowo, natomiast dotyczy ono definiowania przez nas świata, nasz świat składa się z pewnych przeciwieństw" - wyjaśnił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Jarmocewicz. Wśród przeciwieństw wymienił m.in. właśnie tytułowy wschód i zachód.

"Białystok leży na pograniczu i te pogranicze stwarza nam ogromne możliwości" - mówił Jarmocewicz. "Dzięki temu możemy właśnie połączyć to, co jest myślą wschodnią i co jest doświadczeniem zachodnim. To jest bardzo ważne w przekazywaniu naszych informacji, doświadczeń, spotykania się z artystami, których zapraszamy" - wyjaśnił. Zauważył, że na festiwal zapraszani są przede wszystkim artyści ze Wschodu.

Podczas trwającego ponad miesiąc festiwalu zaprezentowanych zostanie 25 wystaw zbiorowych oraz indywidualnych - fotografii historycznej i współczesnej - artystów z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji i Ukrainy. Eksponowane będą prace ponad 200 autorów, m.in. Aleksandrasa Ostaszenkovasa, Gvido Kajonsa, Krzysztofa Gołucha, Pawła Żaka, Andrei Liankevicha, Andreasa Mullera-Pohle'go i Józefa Sedlaka. Dwie duże wystawy zbiorowe zostały zorganizowane we współpracy z czeskim Muzeum Sztuki w Ołomuńcu oraz Łotewskim Muzeum Fotografii w Rydze.

Pokazane będą również zdjęcia autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. "Będzie to kilka fotografii w bardzo dużych rozmiarach, które dotąd nie były prezentowane w takim formacie" - dodał Jarmocewicz. Witkacemu zostanie poświęcony też panel dyskusyjny z udziałem naukowców.

Wystawy będą odbywać się w kilkunastu miejscach w mieście m.in. w Białostockim Ośrodku Kultury, Galerii im. Sleńdzińskich, Młodzieżowym Domu Kultury, Muzeum Podlaskim, Operze i Filharmonii Podlaskiej, a także m.in. na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku i w przestrzeniach Politechniki Białostockiej.

Ważną częścią festiwalu jest edukacja i działania w przestrzeni miejskiej - nie zabraknie warsztatów, filmów, wykładów i spotkań z artystami. W przestrzeni miasta odbędzie się wystawa fotografii ulicznej, na którą przysłano prace z całego świata.

Organizatorem wydarzenia, odbywającego się co dwa lata, jest stowarzyszenie Forum Fotografii i Multimediów - tegoroczne potrwa do 30 października.

Białystok Interphoto zostało sfinansowane ze środków MKDNiS, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz z budżetu Białegostoku. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie