×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Fotel Chierowskiego, ćmielowska porcelana, Plopp Zięty... Galeria Wzornictwa Polskiego zachwyca eksponatami. Zaglądamy do środka!

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 18 gru 2017 13:02
  • Zaktualizowano: 18 gru 2017 13:00
Fotel Chierowskiego, ćmielowska porcelana, Plopp Zięty... Galeria Wzornictwa Polskiego zachwyca eksponatami. Zaglądamy do środka!
Fotele i krzesła z lat 1956-1969, fot. Katarzyna Lisowska

15 grudnia 2017 Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło długo wyczekiwaną Galerię Wzornictwa Polskiego poświęconą rodzimym wyrobom, sztuce i designowi. Podróż po krainie polskich wzorów zaczynamy w końcówce XIX wieku rodzącej styl zakopiański i kończymy na współczesności spoglądającej w kierunku futuryzmu. Wystawa nie tylko cieszy oko, ale jest również najlepszym dowodem na to, że Polska dobrym designem stoi.

REKLAMA

Wystawa w warszawskim Muzeum Narodowym została podzielona na siedem przedziałów czasowych oraz na trzy oddzielne części poświęcone przemysłowi, dzieciom i folklorowi. 

Opowieść o polskim wzornictwie rozpoczyna się w 1890 roku wraz z rodzącym się na Podhalu stylem zakopiańskim. W Galerii mamy okazję obejrzeć m.in. szkice Stanisława Witkiewicza z widokami chat góralskich, pocztówki w stylu zakopiańskim datowane na 1905 rok, naczynia z kompletu śniadaniowego projektu Jana Szczepkowskiego z 1900 roku, a także nieco późniejsze dzieła - m.in. naczynia drewniane zdobione techniką batiku z lat 20-tych XX wieku oraz zydle szkicu Wojciecha Jastrzębowskiego z 1917 roku. 

Osobne miejsce w Galerii ma rok 1925. Wtedy to w Paryżu odbyła się Wystawa Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. W tej sekcji zobaczymy m.in. reprodukcję plakatu do Wystawy według projektu Zofii Stryjeńskiej oraz szkic fasady Pawilonu Polskiego autorstwa Józefa Czajkowskiego. 

Kolejny przedział czasowy obejmuje lata 1918-1939 i nosi nazwę "Budowanie państwa". Znajdziemy tu takie dzieła, jak: makatę "Orlęta Olimpijskie" z 1934 roku projektu Lucjana Kintopfa, naczynia z serwisu "Płaskiego" z lat 1932-34 autorstwa Bogdana Wendorfa, stolik do gry w szachy Jerzego Hulewicza, stoliki trójkątne z lat 1929-33 szkicu Janiny Grossman i Ireny Reicherówny oraz szafkę nocną z kompletu mebli z Zameczku Prezydenta RP w Wiśle produkcji Zakładów Wyrobów Metalowych "Konrad Jarnuszkiewicz i S-ka".

Okres 1945-1955 w Galerii obfituje m.in. w takie przedmioty, jak tkaniny odzieżowe projektu Władysława Strzemińskiego z lat 1947-49, dzbanki, szklanki i kielichy-pucharki autorstwa Wandy Zawidzkiej-Manteuffel i produkcji Huty Szkła Gospodarczego Szczytna, a także fotel Marii Chomentowskiej z 1954 roku.

Następnie Galeria prowadzi nas do "Nowoczesności", czyli lat 1956-1969. Triumfy w tym czasie świeciły wyroby ceramiczne, tkaniny oraz fotele o śmiałych formach. W sekcji zobaczymy m.in. naczynia z serwisu "Kajtek" projektu Zofii Galińskiej, serwis do kawy "Ina" szkicu Lubomira Tomaszewskiego, tkaninę do hotelu "Warszawa" w Moskwie autorstwa Hanny Rechowicz, figurki porcelanowe z Zakładu Ceramiki IWP, a także bogatą kolekcję ikon meblarstwa, m.in. fotel "366" projektu Józefa Chierowskiego, krzesło "Muszelka" autorstwa Teresy Kruszewskiej, a także krzesło "Płucka" szkicu Marii Chomentowskiej. 

Kolejny przedział, lata 1970-1989, prezentuje nam m.in. takie dzieła, jak kieliszki cylindryczne "ergonomiczne" produkcji Krośnieńskich Hut Szkła "Krosno" z 1974 roku, toaletkę i taboret z kompletu mebli "Telimena" szkicu Czesława Knothe, a także fotel "Byk" Jana Kurzątkowskiego oraz fotel "Tulipan" projektu Teresy Kruszewskiej. 

Kolejny krok w Galerii postawimy w sekcji "Po 1989. Nowe otwarcie". Znajdziemy tu dobrze nam znane ze współczesności meble i projekty, m.in.: przesłonę świecącą "Bubbles" produkcji Puff-Buff Design, stołek "Plopp" projektu Oskara Zięty, fotel "RM 56" autorstwa Romana Modzelewskiego, szezlong "Mono" Tomasza Augustyniaka oraz... drukarkę 3D "Zortax M200", która jest swego rodzaju zapowiedzią projektowania przyszłości. 

Osobne miejsce w Galerii posiadają działy o nazwie "Projektowanie przemysłowe", "Projektowanie dla dzieci" oraz "Projektowanie inspirowane folklorem". Znajdziemy tu m.in. takie produkty, jak gramofon "Bambino" z 1963 roku, krzesełko szkolne z pulpitem szkicu Marii Chomentowskiej oraz malowaną ręcznie ceramikę z Włocławka tworzoną pod kierunkiem Heleny i Lecha Grześkiewiczów z 1949 roku.

Galerię można zwiedzać od wtorku do niedzieli. W piątki jest czynna do 21.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie