
Dorastał w miejscu, w którym nie było wody pitnej, elektryczności i edukacji. Aby się kształcić, w wieku 7 lat jako syn przywódcy wioski przeniósł się do innej miejscowości, skąd wyjechał na stypendium do Niemiec. Jednocześnie nabywał fachu jako architekt i działał w fundacji na rzecz budowy szkoły w rodzinnej wiosce w Burkina Faso. Oto zdobywca tegorocznej nagrody Pritzkera - Francis Kéré.
Urodzony w 1965 r. w rolniczej społeczności Gado w Burkina Faso jako dziecko nie miał dostępu do podstawowych dóbr - wody, elektryczności czy edukacji. Po latach, jako absolwent studiów architektonicznych na Technische Universität w Berlinie, postanowił zaprojektować i zbudować szkołę w rodzinnym Gado. Za tę realizację otrzymał w 2004 r. prestiżową Aga Khan Award.
Architekt specjalizuje się w projektowaniu budynków o funkcji edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej. W swoich koncepcjach inteligentnie wykorzystuje ograniczone lokalne zasoby, np. świetliki – otwory wentylacyjne w dachu biblioteki w Gando wykonał z pociętych glinianych garnków. Działał w takich lokalizacjach jak Burkina Faso, Kenia, Togo, Mozambik, Mali czy Sudan.
- Twórczość Francisa Kéré ukazuje nam siłę materialności zakorzenioną w lokalności. Jego budynki, realizowane dla społeczności to wynik lokalnego kontekstu, począwszy od procesu budowy i materiałów, a na programie i unikalnym charakterze skończywszy – oto uzasadnienie przyznania nagrody.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA