×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Francis Kéré laureatem nagrody Pritzkera 2022. Oto jego najpopularniejsze projekty

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 mar 2022 10:59
  • Aktualizacja: 16 mar 2022 11:00
Francis Kéré laureatem nagrody Pritzkera 2022. Oto jego najpopularniejsze projekty
Francis Kéré laureatem nagrody Pritzkera 2022. Oto jego najpopularniejsze projekty, fot. mat. pras.

Dorastał w miejscu, w którym nie było wody pitnej, elektryczności i edukacji.  Aby się kształcić, w wieku 7 lat jako syn przywódcy wioski przeniósł się do innej miejscowości, skąd wyjechał na stypendium do Niemiec. Jednocześnie nabywał fachu jako architekt i działał w fundacji na rzecz budowy szkoły w rodzinnej wiosce w Burkina Faso. Oto zdobywca tegorocznej nagrody Pritzkera - Francis Kéré.

REKLAMA

Urodzony w 1965 r. w rolniczej społeczności Gado w Burkina Faso jako dziecko nie miał dostępu do podstawowych dóbr - wody, elektryczności czy edukacji. Po latach, jako absolwent studiów architektonicznych na Technische Universität w Berlinie, postanowił zaprojektować i zbudować szkołę w rodzinnym Gado. Za tę realizację otrzymał w 2004 r. prestiżową Aga Khan Award.

Architekt specjalizuje się w projektowaniu budynków o funkcji edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej. W swoich koncepcjach inteligentnie wykorzystuje ograniczone lokalne zasoby, np. świetliki – otwory wentylacyjne w dachu biblioteki w Gando wykonał z pociętych glinianych garnków. Działał w takich lokalizacjach jak Burkina Faso, Kenia, Togo, Mozambik, Mali czy Sudan. 

- Twórczość Francisa Kéré ukazuje nam siłę materialności zakorzenioną w lokalności. Jego budynki, realizowane dla społeczności to wynik lokalnego kontekstu, począwszy od procesu budowy i materiałów, a na programie i unikalnym charakterze skończywszy – oto uzasadnienie przyznania nagrody.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie