×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gliński o nowym p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi: Biernacki suwerennie myśli o sztuce

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2022 11:23
Gliński o nowym p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi: Biernacki suwerennie myśli o sztuce
Gliński o nowym p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi: Biernacki suwerennie myśli o sztuce, fot. shutterstock

Andrzej Biernacki przez lata odwoływał się do suwerennego myślenia o sztuce, a nie do uzależnienia się od różnych środowisk, czy nacisków instytucji światowych. To inny punkt patrzenia na sztukę - powiedział PAP o nowym p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi minister kultury prof. Piotr Gliński.

REKLAMA

W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o powołaniu na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi Andrzeja Biernackiego. Malarz, pedagog i krytyk sztuki na tym stanowisku zastąpił Jarosława Suchana, który łódzką placówką kierował przez 16 lat. Kontrakt z nim wygasł 30 listopada ubiegłego roku i nie został przedłużony.

Jak powiedział PAP Gliński, wizja artystyczna nowego szefa muzeum jest "znana i konkretna".

"Pan Andrzej Biernacki jest artystą - malarzem oraz pedagogiem - wieloletnim wykładowcą na ASP w Warszawie. Z trzeciej strony, jest człowiekiem doświadczonym jeśli chodzi o prowadzenie galerii i twórcą kilkudziesięciu wystaw. Jest też zaangażowanym publicystą w sprawach sztuki i świata sztuki. Na ten temat wypowiadał się wielokrotnie i mniej więcej wiadomo, jakie są jego poglądy" - wyjaśnił szef resortu kultury.

Przypomniał, że Biernacki m.in. krytykował uzależnienie polskiego świata sztuki od instytucji zachodnich, podlegających presji "kryzysu kultury globalnej i niedojrzałych pomysłów ideologicznych".

"Te różne wymysły, związane z tym, co nazywam kryzysem kultury globalnej, często są obecne także w funkcjonowaniu instytucji sztuki na świecie i w sposób bardzo naiwny są naśladowane w Polsce. Biernacki to przez lata krytykował i odwoływał się do suwerennego myślenia o sztuce. Właśnie do wolności artystycznej, a nie do uzależnienia się od różnych środowisk, czy nacisków instytucji światowych, gdzie te nowinki ideologiczne, głównie liberalno-lewicowe, były preferowane, wręcz forsowane a niekiedy - za pomocą poprawności polityczne - wymuszane" - powiedział Gliński.

W opinii ministra, to inny punkt patrzenia na sztukę i w ten sposób chce przedstawić decyzję o powołaniu nowego dyrektora placówki. Zaznaczył, że była to wspólna decyzja współprowadzących instytucję - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie