×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gmach Muzeum Tatrzańskiego ma już sto lat!

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 11 lip 2022 14:18
Gmach Muzeum Tatrzańskiego ma już sto lat!
Gmach Muzeum Tatrzańskiego ma sto lat! fot. mat. Muzeum Tatrzańskiego

Mija sto lat od otwarcia gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego. Z tej okazji odbędzie się uroczysty koncert i zostanie otwarta pierwsza wystawa czasowa w nowo wyremontowanym gmachu pt. „Malarstwo na szkle. Czysta forma”.

REKLAMA

  • Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego ma sto lat. 
  • Z okazji stulecia gmachu 30 lipca na odbędzie się uroczysty koncert, a przed koncertem zostanie otwarta pierwsza wystawa czasowa w wyremontowanych budynku.
  • Wystawa poświęcona będzie malarstwu na szkle - fenomenowi z początku XX wieku.

Właśnie mija sto lat od otwarcia budynku - gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w kraju. Z tej okazji odbędzie się niezwykły koncert. 30 lipca o godzinie 20 przed gmachem głównym Muzeum Tatrzańskiego zagra Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Nigdy jeszcze nie zdarzyło się aby na tym najbardziej chyba znanym w Polsce deptaku wystąpili muzycy tak wysokiej klasy. W repertuarze oczywiście muzyka inspirowana górami: Szymanowski, Górecki, Kilar.

Wystawa Malarstwo na szkle

Przed koncertem zostanie otwarta pierwsza wystawa czasowa w nowo wyremontowanym gmachu pt. „Malarstwo na szkle. Czysta forma”

Wystawa Malarstwo na szkle / czysta forma przypomina o fenomenie z początku XX wieku, którym było uznanie dawnej twórczości rodzimej – malarstwa na szkle – za równie ważną w rozumieniu sztuki. 

Początkowo prymitywne XIX wieczne malarstwo na szkle, przedstawiające często sceny biblijne, było lekceważone przez artystów i duchownych. Mówiono o nich bohomazy raziły, zdaniem wielu prymitywną forma i nieudolnością w przedstawianiu świętych.

Dopiero formiści , dążący do zerwania z akademizmem w sztuce zachwycili się prymitywną formą i zaczęli czerpać z niej inspiracje. Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno XIX w. oryginalne obrazy artystów ludowych jak i te przetworzone przez formistów. 

Obchody stulecia gmachu głównego potrwają dwa dni. 30 i 31 lipca odbędą się Musealia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie