REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gmina Radziechowy-Wieprz laureatem konkursu "Samorząd przyjazny energii"

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2022 13:25
Gmina Radziechowy-Wieprz laureatem konkursu "Samorząd przyjazny energii"
Gmina Radziechowy-Wieprz została nagrodzona za wspieranie energetyki. fot. Shutterstock

Gmina Radziechowy-Wieprz została nagrodzona za wspieranie energetyki.

REKLAMA

  • Mieszkańcy gminy Radziechowy-Wieprz na Żywiecczyźnie mają już prawie 330 instalacji fotowoltaicznych, dużą część oświetlenia ulicznego wymieniono na ledowe, a firmy ulokowane w miejscowej strefie ekonomicznej potrzebują mocy 22 MW.
  • Gmina wygrała właśnie adresowany do samorządów energetyczny konkurs.

"Doceniliśmy przede wszystkim fakt, że gmina Radziechowy-Wieprz, jako jedyna w powiecie żywieckim, wyznaczyła pasy terenu dla infrastruktury energetycznej, dzięki czemu szybciej i sprawniej możemy realizować inwestycje sieciowe na terenie gminy" - wyjaśnił prezes spółki Tauron Dystrybucja Robert Zasina, cytowany w piątkowym komunikacie Taurona.

Takie działanie samorządu pozwoliło na szybkie i sprawne przyłączenie odbiorców przemysłowych w położonej na terenie gminy strefie gospodarczej, włączonej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teraz Tauron rozważa ulokowanie w pobliżu nowej stacji elektroenergetycznej - głównego punktu zasilania.

W wygranym przez gminę Radziechowy-Wieprz ogólnopolskim konkursie "Samorząd przyjazny energii", współorganizowanym przez firmę Tauron Dystrybucja, brano pod uwagę wzorcowe działania gmin związane m.in. z bezpieczeństwem i współpracą przy zapewnieniu dostaw energii elektrycznej, ochroną środowiska i rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych.

W konkursie uczestniczyły gminy z całej Polski. Każdy operator sieci zdecydował, który samorząd z jego terenu otrzyma nagrodę finansową na dalsze inwestycje. Poza regulaminowymi nagrodami Tauron Dystrybucja dekoracyjnie oświetlił centrum gminy w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Tauron docenił m.in. to, że w gminie Radziechowy-Wieprz powstał dokument, dzięki któremu wraz z tworzeniem nowych terenów mieszkaniowych i przemysłowych, w planie zagospodarowania przestrzennego wskazywane są nowe kierunki i potrzeby rozbudowy sieci elektroenergetycznej. Prace planistyczne ujmują lokalizację przyszłych stacji transformatorowych i przebieg niezbędnej infrastruktury energetycznej.

W konkursie dobrze oceniono także udział gminy w programie "Słoneczna Żywiecczyzna", w ramach którego zbudowano już 271 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1355 kW oraz zainstalowano 103 pompy ciepła do ogrzewania budynków, o łącznej mocy 930 kW. Po zakończeniu rozpoczętych w minionym roku inwestycji, w gminie będzie w sumie 330 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 1700 kW.

Obecnie wójt gminy tworzy klaster energii "Żywiecka Energia Przyszłości", służący edukacji i ograniczeniu niskiej emisji. Ponadto we współpracy z Tauronem 330 starych opraw oświetlenia ulicznego w gminie wymieniono na lampy ledowe. Sukcesywnie wymieniane są słupy oświetleniowe, a wprowadzenie reduktorów mocy pozwoliło na zmniejszenie poboru prądu bez pogorszenia jakości oświetlenia.

Kapituła konkursu "Samorząd przyjazny energii" doceniła też fakt, iż na siedzibie Urzędu Gminy i innych budynkach użyteczności publicznej zamontowano układy fotowoltaiczne i pompy ciepła, prowadzona jest termomodernizacja budynków, a samorząd działa na rzecz przyłączania do sieci punktów ładowania aut elektrycznych. W uzasadnieniu nagrody zauważono także, iż podczas większych awarii energetycznych gmina uczestniczyła w informowaniu o tym mieszkańców swoimi kanałami oraz zapewniała pomoc i wsparcie strażaków dla brygad pogotowia energetycznego.

Konkurs "Samorząd przyjazny energii" jest organizowany przez spółki dystrybucyjne i spółkę przesyłową zrzeszone w Polskim Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii. Honorowy patronat nad inicjatywą sprawują ministrowie aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska, a także prezes Urzędu Regulacji Energetyki.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ mhr/

Podobał się artykuł? Podziel się!