Nową wystawę prac Zdzisława Beksińskiego pt. „Granice realności” można od soboty oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Jej trzon tworzy bogaty zbiór fotografii, powstałych w latach 50. XX w.
"Zdzisława Beksińskiego kojarzymy przede wszystkim z twórczością malarską, tymczasem w opinii krytyków to właśnie w dziedzinie fotografii osiągnął najwyższy poziom warsztatu i wyobraźni" - powiedziała PAP dyrektor galerii Anna Paleczek-Szumlas.
Artysta rozpoczął od fotografii swoją długą drogę artystyczną, fascynował się nią niemal całą dekadę lat 50. Ostatecznie w 1959 r. porzucił ten rodzaj sztuki. Z dystansem odnosił się później do swojego dorobku, twierdził, że nic więcej w tej technice nie zdoła wyrazić.
Sto kilkadziesiąt zdjęć jego autorstwa jest jednak obecnie zaliczanych do najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej XX w., a w jego autorze dziś widzimy artystę nowatorskiego, przekraczającego kanony, prekursora trendów takich jak body-art, konceptualizm, sztuka fotomedialna, które w światowej fotografii pojawiły się później.
Jak podkreśla dyrektor Paleczek-Szumlas, fotografie Beksińskiego dalekie były od obowiązującej wówczas estetyki reportażu czy tradycyjnej fotografii artystycznej, można je umiejscowić na pograniczu halucynacji i marzeń sennych.
Na częstochowską wystawę składają się też obrazy, wypożyczone ze zbiorów muzealnych oraz kolekcji prywatnych. Będzie można ją oglądać do 7 października.
"Granice realności" to nowa propozycja w ramach stałej wystawy twórczości Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Zaplanowano oprowadzenia kuratorskie, które będą się odbywać od czerwca do sierpnia, w wybrane środy, zawsze o godzinie 12.00.
Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.
Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes