×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Hayka musi zmienić nazwę. Polska firma zawarła ugodę z Duńczykami

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 22 gru 2017 12:02
Hayka musi zmienić nazwę. Polska firma zawarła ugodę z Duńczykami
fot. mat. Hayka

Firma Hayka, znana z produkcji autorskich pościeli imitujących naturę, została zmuszona do zmiany swojej nazwy. Powód? Roszczenia duńskiej firmy HAY. Dlatego od 1 stycznia Haykę zastąpi Foonka.

REKLAMA

Hayka została założona w 2015 roku. Zajmuje się projektowaniem oraz produkcją wysokogatunkowej, autorskiej pościeli, a także artykułów dekoracyjnych. Ich sztandarowe realizacje to pościel imitująca stóg słomy, siana, mech oraz plażę.

Realizacje szczecińskiej firmy robią furorę na całym świecie. Produkty pojawiają się na zagranicznych wystawach oraz targach, co zawsze wiąże się z niezwykle pozytywnym odbiorem odwiedzających. W ciągu ostatnich dwóch lat pościele można było oglądać i kupić m.in. w Londynie, Oslo, Brukseli, Kopenhadze, Paryżu, Pekinie, czy Seulu.

Cena sukcesu

Wszystkie te sukcesy nie uszły uwadze duńskiej firmie Nine United Denmark S/A, która jest właścicielem znanej marki HAY, zajmującej się projektowaniem i produkcją mebli oraz różnego rodzaju akcesoriów, m.in. do kuchni i sypialni. Od października tego roku jedna z ich kolekcji zagościła w sklepach IKEA.

– Przedstawiciele HAY zgłosili się do nas twierdząc, że nazwy naszych brandów są do siebie niezwykle podobne, co, zdaniem Duńczyków, mogło doprowadzić do sytuacji, w której ich klienci mogą omyłkowo sięgnąć po nasze produkty – tłumaczy Gosia Dziembaj, właścicielka Hayki. – Wnioskowali o to, żebyśmy przestali używać słowa Hayka jako nazwy naszej marki.

Jednak szczecińska firma nie zamierzała wcale skapitulować. Doszło do trwających wiele miesięcy negocjacji, w wyniku których została w końcu podpisana ugoda.

 Ugoda. Hayka jako nazwa kolekcji

 – Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że starcie z uznaną skandynawską firmą mogłoby nie wyjść nam na dobre – tłumaczy Dziembaj. – Nawet jeśli udałoby się wygrać sprawę, moglibyśmy ponieść niebotyczne koszty, na które młodą polską firmę, taką jak Hayka, po prostu nie stać.

Na czym więc polega ugoda? Od 1 stycznia Hayka nie może występować jako główna nazwa marki, co wiąże się z całkowitym rebrandingiem firmy. Dodatkowo, nowa nazwa nie może zawierać w sobie elementu słownego „HAY” w żadnej konfiguracji. Jednak Duńczycy poszli także na ustępstwa i zgodzili się, żeby polska firma zostawiła słowo Hayka jako nazwę linii produktów do sypialni. Dzięki temu klienci, którzy znają już produkty z metką Hayka, nadal będą mogli skojarzyć słomianą pościel z tą nazwą.

– Można powiedzieć, że od nowego roku Hayka zostanie w pewien sposób zdegradowana – śmieje się Dziembaj – Mimo stresów z ostatnich kilku miesięcy cieszymy się, że udało się dogadać z Duńczykami tak, żebyśmy nadal w pewnym zakresie mogli używać tej nazwy. Włożyliśmy w Haykę mnóstwo pracy i serca. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której wszystko tracimy. Mam nadzieję, że Foonka jako nowa nazwa marki dobrze się przyjmie. O szczegółach związanych z rebrandingiem, naszym nowym logo oraz nową stroną internetową poinformujemy jeszcze w tym roku

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie