Historia Szczecina na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w SzczeciniePAP - 09-06-2021 13:00


W szczecińskim Muzeum Narodowym w czwartek będzie miało miejsce otwarcie wystawy  "Stettin/Szczecin – jedna historia". Wystawa opowiada polską i niemiecką historię miasta przez sztukę.

"Szczecin w XX w. to, jak wiadomo, dzikie pola historii. Wydarzyło się tu bardzo wiele, nastąpił moment +wyrwania+. Ale muzeum jest od tego, żeby budować i łączyć, a nie od tego, żeby bezustannie dzielić. Podjęliśmy w związku z tym program, w którym zarówno kontynuujemy tradycję kolekcjonerstwa przedwojennego, jak i budujemy kolekcję polską" - powiedział dyrektor muzeum Lech Karwowski.

Kuratorka wystawy Beata Małgorzata Wolska wskazała, że tworzyła ją z myślą o przedstawieniu wyjątkowego charakteru kolekcji znajdującej się w muzeum.

"Wiedziałam, że aby zrozumieć jej wyjątkowość, zrozumieć jej specyfikę, potrzebne jest pokazanie tła historycznego (…). Główna myśl, która mi towarzyszyła, to zaprezentowanie wybitnych prac w kontekście Szczecina, jego historii i (historii) szczecińskiego muzeum" - mówiła Wolska.

Jak wskazali twórcy wystawy, przyświecającym im podstawowym celem "była potrzeba stworzenia opowieści o jednym Stettinie/Szczecinie - tym przed- i powojennym, takim, który łączy polską i niemiecką historię miasta w jedną, acz złożoną z niezliczonych doświadczeń całość". Wybrano do tego niemieckie i polskie dzieła z XIX i XX w.

"Proponowana ekspozycja to obraz drogi prowadzącej do zgody na myślenie o Szczecinie jako polskim mieście z niemiecką przeszłością (i współczesnością)" - wskazano.

Na wystawie znalazły się dzieła m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka i Rafała Malczewskich, Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Gersona, a także Augusta Ludwiga Mosta, pejzażysty Eugena Dekkerta, malarza i rysownika Maksa Ferdinanda Kühna, twórcy pejzaży miejskich Ludwiga Eduarda Lütkego.

Wernisaż wystawy "Stettin/Szczecin - jedna historia" odbędzie się w czwartek o godz. 18 - wydarzenie będzie transmitowane na żywo w mediach społecznościowych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ekspozycja będzie dostępna do 14 listopada w budynku przy Wałach Chrobrego.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ dki/