×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Hydropolis zmiażdżyło europejski konkurs "Miedź w Architekturze"

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 lis 2017 13:22
Hydropolis zmiażdżyło europejski konkurs "Miedź w Architekturze"
Hydropolis, fot. Michał Łagoda

Rozstrzygnięto 18. europejski konkurs „Miedź w Architekturze”. Jury zadecydowało o przyznaniu pierwszej nagrody kopenhaskiemu budynkowi Maersk Tower. Natomiast w plebiscycie towarzyszącym konkursowi nagrodę publiczności zdobyło wrocławskie centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis. Polski obiekt zdobył miażdżącą liczbę głosów, zostawiając daleko w tyle siedmiu europejskich konkurentów.

REKLAMA

Do tegorocznej edycji europejskiego  konkursu „Miedź w architekturze” (European Copper in Architecture Awards) zgłoszono ponad 30 realizacji z całej Europy. Jury wyłoniło z nich finałową ósemkę, która rywalizowała w konkursie głównym oraz o głosy międzynarodowej publiczności w kategorii „Public Choice”. Polskę godnie reprezentowało centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu. Za swoich konkurentów miało głównie budynki skandynawskie – aż cztery realizacje pochodziły z Finlandii, Norwegii i Danii. Były to: Centrum Komunikacyjne w Lahti, kopenhaski Maersk Building, kaplica Suvela w fińskim mieście Espoo oraz scena – bęben na miejskim placu w Trondheim. Pozostali finaliści to austriacki Bosruck Tunnel, budynek mieszkalny w Sesto San Giovanni we Włoszech i kompleks budynków Walmer Yard w Londynie. 

W głównej kategorii pierwsza nagroda jednogłośnie powędrowała do Maersk Tower w Kopenhadze. Intencją architektów było stworzenie wyróżniającego się, zrównoważonego obiektu, będącego w dialogu z miastem i uniwersytetem w nowy i otwarty sposób. 15-kondygnacyjna wieża mieści najnowocześniejsze zaplecze dla celów badawczych i dydaktycznych w dziedzinie nauk medycznych. Wspiera się na szeregu mniejszych budynków, mieszczących wspólne funkcje: są tu trzy audytoria, sale wykładowe, kantyna, laboratorium demonstracyjne, sale konferencyjne i kawiarnia z księgarnią. Jest zaprojektowana tak, aby w szczególny sposób sprzyjać komunikacji i interakcji. W werdykcie jurorzy podkreślali, że łagodnie krzywoliniowa forma Maersk Tower czyni go smukłym i eleganckim. Walory te przejawiają się także w wyjątkowym operowaniu detalem i innowacyjnym zastosowaniu delikatnie animowanych miedzianych elewacji, które określają budynek.

Wrocławskie Hydropolis najpopularniejsze

Częścią 18. europejskiego konkursu „Miedź w Architekturze” był plebiscyt publiczności na najpopularniejszy europejski budynek z miedzianymi elementami. O zwycięstwie decydowała międzynarodowa społeczność internautów.

Głosowanie w internecie zakończyło się niekwestionowanym triumfem wrocławskiej placówki – Hydropolis zebrało w sumie 622 głosy z całkowitej liczby 882 głosów oddanych, ponaddziesięciokrotnie więcej niż drugi na liście zwycięzców kompleks sześciu domów we włoskim Sesto San Giovanni (59 głosów). O wygranej polskiego budynku zadecydowała aktywność licznej grupy internautów z Polski i to właśnie do osoby z naszego kraju trafi iPad, który został rozlosowany wśród głosujących.

- To był niezwykły plebiscyt: nie tylko wygrał projekt z Polski, ale także pobity został rekord liczby osób głosujących, a rywalizacja o drugie miejsce była niezwykle zacięta. Cieszymy się bardzo, że wrocławskie Hydropolis zostało docenione przez głosujących, bo to wyjątkowo ciekawy obiekt, w niezwykły sposób podkreślający piękno, szlachetność i funkcjonalność miedzi - mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi.

Odbywający się co dwa lata konkurs „Miedź w architekturze” prezentuje i nagradza projekty architektoniczne, w których wykorzystano elewacje, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane z miedzi lub jej stopów. Rosnący zasięg i rozwój tego konkursu w ciągu ostatnich dwóch dekad odzwierciedla fundamentalne zmiany zachodzące w zastosowaniach miedzi w architekturze: od praktycznego poszycia dachu po wyrafinowany materiał architektoniczny, dający nieskończone możliwości projektowania pokryć wielu elementów budynku, w szczególności elewacji. Jego organizatorem jest European Copper Institute (ECI) z siedzibą w Brukseli, który działa na rzecz promocji i upowszechniania zastosowań miedzi w nie tylko w architekturze i designie czy energetyce i budownictwie, ale również w ochronie środowiska oraz ochronie zdrowia

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie