REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Instytut Polski w Berlinie z instalacją z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

  • Autor: PAP
  • 21 paź 2022 09:56
Instytut Polski w Berlinie z instalacją z okazji Roku Romantyzmu Polskiego
Z okazji Roku Romantyzmu Polskiego w Instytucie Polskim w Berlinie pokazywana jest instalacja "The Romantic". fot. Shutterstock

Z okazji Roku Romantyzmu Polskiego w Instytucie Polskim w Berlinie  pokazywana jest instalacja "The Romantic".

REKLAMA

  • W Instytucie Polskim w Berlinie prezentowana jest instalacja multimedialna "The Romantic".
  • Projekt Instytutu Adama Mickiewicza wpisuje się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego i jest formą uczczenia 200. rocznicy pierwszego wydania "Ballad i romansów", uznawanego za symboliczny początek romantyzmu w literaturze polskiej.
  • Kuratorem projektu jest Mikołaj Baliszewski, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów multimedialnych z obszaru kultury cyfrowej. 
  • Instalację można oglądać do 13 listopada.

Odwiedzający mogą "zanurzyć się w polskim pejzażu, któremu towarzyszy ballada +Romantyczność+ - czuły hymn na cześć człowieczeństwa, empatii, wrażliwości i głos młodzieńczego sprzeciwu wobec bezduszności. W rolę narratora i bohatera wcielił się francusko-polski aktor Philippe Tłokiński" - informują organizatorzy. "Celem projektu jest przeniknięcie wybitnego dzieła polskiej literatury romantycznej do przestrzeni miejskiej".

Elementem instalacji jest tomik poezji z trzema utworami Mickiewicza: "Romantyczność", "Do samotności" i "Stepy akermańskie" przetłumaczonymi na język niemiecki przez Hansa-Petera Hoelschera-Obermaiera, Karla Dedeciusa oraz Martina Remané i na język angielski przez W.H. Audena, Rolfe'a Humphriesa i Billa Johnstona.

Kuratorem projektu jest Mikołaj Baliszewski, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów multimedialnych z obszaru kultury cyfrowej. Za reżyserię artystycznego filmu będącego integralną częścią wideoinstalacji odpowiadają Natalia Jakubowska i Łukasz Gronowski - duet reżyserski, który współpracował m. in. z Muzeum Powstania Warszawskiego czy też z Cyfrową Biblioteką Narodową POLONA.

Projekt jest również formą uczczenia 200. rocznicy pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, uznawanego za symboliczny początek romantyzmu w literaturze polskiej, oraz wpisuje się on w obchody Roku Romantyzmu Polskiego - informuje Instytut Adama Mickiewicza.

Projekt Instytutu Adama Mickiewicza z okazji Roku Romantyzmu Polskiego powstał we współpracy z Instytutami Polskimi w Paryżu i Berlinie i jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. "The Romantic" został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Instalację można oglądać w Instytucie Polskim w stolicy Niemiec (Burgstr. 27, 10178 Berlin) do 13 listopada.

bml/ sp/

Podobał się artykuł? Podziel się!