REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Izba Architektów RP obchodziła 15-lecie istnienia

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 gru 2017 13:14
Izba Architektów RP obchodziła 15-lecie istnienia
fot. mat. prasowe

8 grudnia 2017 r. w Teatrze Królewskim i Starej Oranżerii w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta Gala Piętnastolecia Izby Architektów RP.

REKLAMA

Uroczystość objął Patronatem Honorowym Prezydent RP - Andrzej Duda. Wśród gości byli przedstawiciele: Rządu, Sejmu i Prezydenta RP, przedstawiciele międzynarodowych i krajowych organizacji architektonicznych i urbanistycznych, samorządów zawodów zaufania publicznego oraz architekci.

Zebrani wysłuchali deklaracji prezesa KR IARP, Ryszarda Grudy, dotyczącej złożenia na ręce ustawodawcy założeń do projektu Ustawy o Architekturze. Środowisko architektów uważa, że przestrzeń publiczna wymaga najwyższej ochrony. W deklaracji padły stwierdzenia: "Polska w przeciwieństwie do większości krajów europejskich nie prowadzi polityki architektonicznej to znaczy nie przyjęła na szczeblu państwowym koncepcji dbałości i ochrony kultury przestrzeni. Skutkiem podjęcia przez Państwo Polityki Architektonicznej powinna być w sferze legislacyjnej Ustawa o architekturze czyli trwałe kryteria dla kształtowania i ochrony dobra publicznego jakim jest przestrzeń. (...) Architektura bezpośrednio stanowi o warunkach życia w skali zbiorowej i indywidualnej i jako taka jest materialnym fundamentem Kultury i Ładu Społecznego."

W trakcie uroczystości wręczono również doroczne nagrody dla dziennikarzy, piszących o architekturze i pracy architekta w mediach niezajmujących się sprawami architektury i budownictwa.

Nagrody otrzymali: Anna Cymer, Jakub Głaz, Ewa Karendys, Piotr Sarzyński oraz Filip Springer (Grand Prix).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie