REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Jak będzie wyglądać Warszawa w 2050 roku? Wystawa prac studentów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 31 sie 2022 16:56
Jak będzie wyglądać Warszawa w 2050 roku? Wystawa prac studentów
Wystawa #WAWA2050, fot. mat. prasowe Saint-Gobain

Do 18 września przy warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak można oglądać wystawę prac studentów, którzy przedstawili w nich swoje wizje Warszawy przyszłości.

REKLAMA

  • W ślad za raportem Polskie Miasta Przyszłości 2050 i jego studencką kontynuacją, studenci wzięli na warsztat Warszawę w 2050 roku.
  • Wystawę ich prac można oglądać przy warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak do 18 września. 
  • Studenci oparli swoje projekty o wnioski z raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050 opracowanego przez ekspertów Grupy Saint-Gobain i Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Gigantyczne akwarium nad Bulwarem Karskiego, pełen zieleni Most Śląsko-Dąbrowski i „schowane” Aleje Jerozolimskie to tylko trzy z 10 przykładów znanych warszawskich miejsc przeniesionych w przyszłość przez młodych architektów i urbanistów z Politechniki Warszawskiej.

Warszawa 2050

W ślad za raportem Polskie Miasta Przyszłości 2050 i jego studencką kontynuacją, wzięli teraz na warsztat Warszawę w 2050 roku. Wystawę ich prac można oglądać przy warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak do 18 września. Miasto Stołeczne Warszawa jest obok Grupy Saint-Gobain współorganizatorem wydarzenia.

Na wystawie zobaczymy Podmoście i Bulwar Karskiego na Starym Mieście, place Teatralny i Konstytucji, ulicę Targową na Pradze Północ, ulicę Waliców, Dworzec Wschodni, Most Śląsko-Dąbrowski, a nawet Aleje Jerozolimskie. Niektóre z tych lokalizacji, zgodnie z trendami rozwoju miast przyszłości, mogą w ciągu najbliższych dekad zmienić się nie do poznania. Autorami projektów są Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska oraz Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra przy Politechnice Warszawskiej. Merytorycznie młodych autorów wspierał prof. Radosław Achramowicz.

– Nasza wizja Warszawy przyszłości koreluje z zauważalnymi na świecie trendami. Oddajemy w niej miasto warszawiakom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu Aleje Jerozolimskie proponując ich nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie Podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz Bulwarów z architekturą Starego Miasta. Most Śląsko-Dąbrowski może natomiast być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Wisły. Mamy oczywiście więcej propozycji. Zapraszam do odwiedzenia wystawy – mówi Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.

Studenci oparli swoje projekty o wnioski z raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050 opracowanego przez ekspertów Grupy Saint-Gobain i Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

– Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć wiemy, że osiągalne już dziś – mówi Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.

Polskie miasta przyszłości

Opublikowany w grudniu 2021 roku raport oparto na pierwszym tego typu w historii Polski foresight (badanie nt. prawdopodobnych ścieżek długoterminowego rozwoju), dzięki któremu określono trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju polskich miast w perspektywie kolejnych 30 lat. Raport powstał we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością.

Z raportu wynikało również, że najszybciej status miasta przyszłości w Polsce ma szansę osiągnąć Warszawa. Kilka miesięcy później opracowanie doczekało się kontynuacji. Studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Warszawskiego bazując na pierwotnej publikacji opracowali raport Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie