REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Jak może się zmienić Pasaż Wiecha? O tym dyskutowali eksperci

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 05 sie 2021 12:33
Jak może się zmienić Pasaż Wiecha? O tym dyskutowali eksperci
Debata Centrum Warszawy: Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość, która odbyła się podczas zorganizowanych przez Domy Towarowe Wars Sawa Junior symbolicznych 52. urodzin Pasażu Wiecha. Fot. Pasaż Wiecha
Jak może się zmienić Pasaż Wiecha? O tym dyskutowali eksperci
Jak może się zmienić Pasaż Wiecha? O tym dyskutowali eksperci
Jak może się zmienić Pasaż Wiecha? O tym dyskutowali eksperci

O tym jak może wyglądać Pasażu Wiecha i co warto w nim zmienić rozmawiali uczestnicy debaty Centrum Warszawy: Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Dyskusja odbyła się podczas zorganizowanych przez Domy Towarowe Wars Sawa Junior symbolicznych 52. urodzin Pasażu Wiecha.

REKLAMA

W zamyśle przyjazna mieszkańcom i wielofunkcyjna architektura Pasażu Wiecha po zmianach przeprowadzonych w 2006 roku przestała się bronić. Modernistyczna konstrukcja pasażu zestarzała się i ulega postępującej degradacji – straciła pierwotną funkcję miejskiego placu stając się traktem komunikacyjnym. Działania prowadzone w ramach polityki Nowego Centrum Warszawy to szansa na rewitalizację i zmianę zgodną ze współczesnymi trendami urbanistycznymi, potrzebami i oczekiwaniami warszawiaków. Tak sytuację w centrum podsumowali uczestnicy debaty Centrum Warszawy: Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość, która odbyła się podczas zorganizowanych przez Domy Towarowe Wars Sawa Junior symbolicznych 52. urodzin Pasażu Wiecha.

Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że choć modernistyczna koncepcja to znakomity punkt wyjścia, dziś pasaż nie spełnia standardów nowoczesnej metropolii, nie odpowiada na wyzwania współczesności oraz nie spełnia oczekiwań jego użytkowników

Moderująca debatę Marta Żakowska, antropolożka związana z Muzeum Warszawy, apelowała o rozbetonowanie centrum oraz zmianę myślenia o organizacji transportu w Śródmieściu w obliczu coraz bardziej realnego zagrożenia kryzysem klimatycznym.

Poparł ją Kuba Czajkowski z Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, który podkreślił, że warszawiacy zasługują na stolicę o śmiałej rodzimej wizji, niekoniecznie inspirowanej nie zawsze udanymi koncepcjami zagranicznymi. Przypomniał również o pomyśle obsadzenia placu Defilad zielonym parkiem, pod którym w petycji do władz miasta podpisało się aż 500 tysięcy mieszkańców.

Jak zaznaczył uczestniczący w spotkaniu architekt i twórca projektu Architecture is a good idea Radosław Gajda wdrożenie zmian zawsze wiąże się z wysłuchaniem i pogodzeniem nieraz sprzecznych głosów wszystkich użytkowników przestrzeni. Konieczne jest również uwzględnienie istniejącego
i planowanego otoczenia architektonicznego danego miejsca.

Doceniając zamysł modernistycznych architektów oraz dziedzictwo historyczne Pasażu Wiecha, Patrycja Jastrzębska, kuratorka projektu Tu było, tu stało zauważyła, że w rozmowie o Nowym Centrum powinniśmy uwzględnić najnowsze trendy, a także potrzeby mieszkańców. Mała architektura miejska obecna w Pasażu Wiecha podczas Festiwalu Miejskiego to dobry kierunek, jednak dalsze działania powinny zmierzać do wdrożenia w Warszawie idei dziesięciominutowego miasta z najbardziej potrzebnymi usługami i instytucjami dostępnymi dla mieszkańców w zasięgu krótkiego spaceru.

Zieleń, dostęp do sklepów i obiektów kultury oraz przyjazna ludziom, nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń sprzyjająca rekreacji i rozrywce – takimi ideami kierowali się twórcy Ściany Wschodniej, przypomniał varsavianista i twórca projektu historycznego PoWarszawsku Łukasz Ostoja-Kasprzycki. Mała architektura w ludzkiej skali taka jak gazony, pergole, czy wiaty powinna na stałe powrócić na Pasaż Wiecha.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że kluczową rolę w rewitalizacji Pasażu Wiecha odegra partycypacja społeczna i współpraca wszystkich obecnych na tym obszarze podmiotów, a realizacja projektu tzw. Uśmiechu Warszawy to szansa, której nie można zaprzepaścić.

Debata ekspercka odbyła się podczas 52. urodzin Pasażu Wiecha zorganizowanych przez Domy Towarowe Wars Sawa Junior. To nowe święto zaproponowane przez właściciela Domów Towarowych i zarządcę Pasażu Wiecha w ramach kolejnej edycji letniego Festiwalu Miejskiego, aby ożywić śródmiejską przestrzeń. Chcąc podkreślić znaczenie i reprezentacyjny charakter tego punktu w stolicy oraz zapobiec jego dalszej degradacji Domy Towarowe Wars Sawa Junior już od trzech lat prowadzą działania na rzecz zmian i przywrócenia przestrzeni dawnego blasku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie